wtorek, 12 lutego 2019 14:22, aktualizacja 6 lat temu

W Bieczu zapalono Światełko Nadziei

Autor Mądry Natalia
W Bieczu zapalono Światełko Nadziei

6 lutego br. w sali Kina FARYS w Bieczu odbyło się niecodzienne spotkanie  pn. „Światełko Nadziei”, zorganizowane pod patronatem i z inicjatywy Burmistrza Biecza Pana Mirosława Wędrychowicza. Miało ono charakter widowiska słowno-muzycznego. Przyświecał mu cel wywołania u obecnych refleksji, zadumy i podjęcia próby reakcji na mowę krzywdzącą oraz wszechobecny w Internecie, a także w życiu codziennym hejt.

Spotkanie adresowane było do tych, którzy czują, że trzeba być dobrym, że trzeba coś w swoim życiu zmienić, by nie poddawać się, wierzyć w dobro, we wzniosłe idee i mieć odwagę o tym mówić.

Sala kina wypełniła się po brzegi. Na uroczystość przybyli: P. Mirosław Wędrychowicz – Burmistrz Biecza, P. Grzegorz Nosal Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu wraz z radnymi P. Renatą Kudłą, P. Grażyną Kalisz, P. Grażyną Szetelą Czesławem Mazurem, Władysławem Bajorkiem, oraz Konradem Mierzwą, Nbecni byli również, ks. Stanisław Pałka – Proboszcz Parafii Rożnowice oraz P. Jan Szkaradek – Sekretarz Gminy Biecz. Zaproszenie przyjęli również dyrektorzy, nauczyciele i Książa gminnych szkół i przedszkoli, LO i ZSZ w Bieczu, jednostek kultury, kierownicy MGOPS, ŚDS w Bieczu z Filia  w Gorlicach, WTZ w Bieczu, Urzędu Miejskiego, słuchacze Bieckiego Uniwersytetu Złotego Wieku, pracownicy ZOJ  Bieczu, uczniowie oraz mieszkańcy.

Program widowiska podzielony była na 3 tematyczne części, zawierające: wiersze, utwory muzyczne, przedstawienia, filmy i utwory instrumentalne:

Część I - DZIWNY JEST TEN ŚWIAT
Część II - W MIŁOŚCI BOGA I OJCZYZNY NADZIEJA…
CZĘŚĆ III - ZACHOWAJ POKÓJ ZE SWĄ DUSZĄ … CELUJ DOBRYM SŁOWEM W MOWĘ NIENAWIŚCI

Niesamowite wrażenia na publiczności zrobiły piosenki pt. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena w wykonaniu Aleksandry Biernackiej, uczennicy LO w Bieczu, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, wykonane przez uczestników ŚDS w Bieczu oraz frazy DESIERATY, utworu z 1629 roku, odczytanego przez uczniów SP Nr 2 w Bieczu.  Wszystkie utwory, mimo upływającego czasu, niestety nadal pozostają aktualne  w swej treści.

Przemyślany repertuar utworów miał niejednokrotnie charakter swoistego apelu, nawet krzyku występujących, do kolegów, do dorosłych tego świata o rozwagę oraz szacunek. Takich akcentów w życiu szukamy, które oddziaływają szybko i konkretnie na naszą wyobraźnię, nasze zachowanie. Wtedy nasza nadzieja będzie większa, od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

W scenariusz wkomponowany był patriotyczny program, przygotowany przez szkolny zespół muzyczny z LO w Bieczu, pod kierunkiem Pani Anny Juruś,  którego celem było uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pamięci rodaków, przelewających krew w imię wolności narodu oraz ukazanie piękna rodzimej Ziemi.

W podróż po urokliwych poetyckich krajobrazach zabrały wszystkich przepiękne utwory śpiewane przez uczniów LO z Polski i Ukrainy, którzy potrafili otworzyć serca publiczności na słowa, padające ze sceny….

Wzorem do naśladowania były też piękne występy nauczycieli Pana Adama Niziołka – dyrektora ZSZ w Bieczu, Pani Katarzyny Moździerz z ZSP w Libuszy oraz Pani Elżbiety Ryndak  z ZSP w Rożnowicach. Owacyjne brawa zebrało także widowisko pt. „Quo Vadis Człowieku” w wykonaniu uczestników WTZ w Bieczu. Wszyscy mogli też wysłuchać gościnnego występu Pana Bogusława Mrozka, w połowie gorliczanina, w połowie warszawiaka, muzyka, kompozytora i autora tekstów piosenek.

Ostatni akcent stanowiła „ Cisza” utwór na trąbkę pięknie odegrany przez ucznia kl. I ZSZ Michała Wszołka, podczas którego publiczność włączyła latarki. Zapłonęło w ten sposób nasze ŚWIATEŁKO BIECKIEJ NADZIEI, skierowane do nas samych i do nieba, zgodnie ze słowami utworu pt. „Hymn do Czarnej Madonny”, pięknie recytowanego przez Zofie Kosibę uczennicę SP Nr 1  w Bieczu.

Uroczystość podsumował Pan Grzegorz Nosal, który wskazał na potrzebę organizowania takich spotkań, podziękował organizatorom za inicjatywę. Pani Renata Gołębiowska skierowała szczególne podziękowania Pani Annie Juruś, Dagmarze i Tomaszowi Dżułom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Światełka Nadziei tj.:

Bieckie Centrum Kultury
Paweł Jamro
Grażyna Czech
Monika Wszołek
Konrad Mierzwa
Mateusz Matusik
Bogdan Mosoń

UCZESTNIKOM ZAJĘĆ TEATRALNYCH wychowankom
Liceum Ogólnokształcące w Bieczu
Józef Kasprzak
Anna Juruś

Zespół Szkół Zawodowych w Bieczu
Adam Niziołek
Michał Wszołek ucz.kl. I

ŚDS w Bieczu filia w Gorlicach
Jadwiga Białoń
Mariusz Bartusik
Anna Korczyńska- Brudzisz

Zespołowi SENIOR + z Grudnej Kępskiej
Monika Przybyła
Agnieszka Stój

WTZ w Bieczu
Agnieszka Kołotyło
Agnieszka Knybel - Mierzwa
Sabina Tutko

DPS w Klimkówce
Ewa Stefanowska
Renata Górecka
Bogusław Mrozek

SP NR 1 w Bieczu
Stanisław Kalisz
Iwona Czeluśniak - Lignar

SP NR 2 w Bieczu
Jerzy Kamiński
Anna Filus-Solarz
ZSP W BINAROWEJ
Jolanta Małczak
Alicja Lignar

ZSP  W KORCZYNIE
Teresa Ruwinska- Przybyłowicz
Róż Magdalena

ZSP W LIBUSZY
Aleksander Kalisz
Katarzyna Moździerz

ZSP W ROŻNOWICACH
Tomasz Dżuła
Elżbieta Ryndak
SP  W SITNICY
Bogusław Moroń
Anna Ostrowska

ZSP W STRZESZYNIE
Jadwiga Szara
Dagmara Dżuła
Jadwiga Rajchel

Info/Foto: UM Biecz

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka