poniedziałek, 13 grudnia 2021 11:22

W bocheńskich domach zapłoną dziś świece. Miasto włącza się w ogólnopolską akcję

Autor Mirosław Haładyj
W bocheńskich domach zapłoną dziś świece. Miasto włącza się w ogólnopolską akcję

Dziś (13 grudnia) przypada 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński zachęca do włączenia się do akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19:30 w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.

Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL będą świece, które rozbłysną w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN (www.swiatlowolnosci.ipn.gov.pl).

Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Do udziału w tegorocznej akcji „Zapal Światło Wolności” zaprasza prezydent Andrzej Duda.

Inf.: UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje