czwartek, 2 stycznia 2020 15:57

Krzeszowice. W gminie będą działać ekodoradcy

Autor Głos 24
Krzeszowice. W gminie będą działać ekodoradcy

Mieszkańcy Krzeszowic w końcu będą mieli profesjonalnych ekodoradców. Gmina przystąpiła do małopolskiego projektu LIFE. Wszystko to w trosce o środowisko naturalne, a w szczególności o powietrze


W programie bierze już udział prawie połowa gmin z powiatu krakowskiego. Od stycznia dołączają Krzeszowice i Wielka Wieś. Co to oznacza w praktyce? Od nowego roku w urzędach miejskich zostaną utworzone stanowiska dla wykwalifikowanych ekodoradców, których zadaniem będzie m.in.: edukacja mieszkańców w zakresie dbania o środowisko naturalne i ekostylu życia, udzielanie porad, a także pomoc w pozyskiwaniu pieniędzy na wymianę starych pieców. Głównym celem ekodoradców na rok 2020 jest udzielanie porad właśnie w zakresie wymiany pieców oraz pozyskanie funduszy na nowe. Do tej pory zostało przeszkolonych około 500 urzędników, którzy obecnie mogą pracować na stanowisku ekodoradcy.

Rejony biorące udział w projekcie LIFE

Przypomnijmy, że projekt LIFE został opracowany specjalnie dla Małopolski, by poprawić życie mieszkańców oraz zwiększyć ich wiedzę na temat dbania o środowisko naturalne. Koordynuje go Województwo Małopolskie, a wspiera aż 62 partnerów. Z kolei wartość projektu szacowana jest na 70 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2015-2023.

Info/foto: gminakrzeszowice.pl, powietrze.malopolska.pl


Powiat krakowski - najnowsze informacje