piątek, 9 lipca 2021 09:19

W małych miejscowościach dzieją się wielkie rzeczy. Muzeum Drogownictwa zwiedzali nocą [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
W małych miejscowościach dzieją się wielkie rzeczy. Muzeum Drogownictwa zwiedzali nocą [VIDEO]

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie koło Dąbrowy Tarnowskiej to siedziba Zespołu Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W nim gromadzone, chronione i udostępniane zwiedzającym są zabytki drogownictwa z terenu całej Polski. Niewątpliwym wydarzeniem jest możliwość nocnego zwiedzania muzeum. A to już za nami.

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie powstało w 1982 roku. Do dyspozycji zwiedzających oddane zostały dwie ekspozycje – zewnętrzna z maszynami i urządzeniami, które kiedyś służyły drogowcom, a także wewnętrzna, gdzie znajdują się eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, dokumenty, sztandary i wiele innych. Zespół organizuje również wystawy czasowe.

Obok budynku, na niewielkim wzniesieniu, zlokalizowany jest skansen maszyn drogowych. Tam zobaczyć można walce, pługi, ciągniki. Warto zobaczyć je na własne oczy. A wakacje mogą być do tego idealną okazją.

Z takiej skorzystało już wielu. A 26 i 27 czerwca zwiedzanie nie było byle jakie, bo … nocne.

W małych miejscowościach dzieją się wielkie rzeczy – można przyznać. 26 i 27 czerwca w ramach V edycji Nocnego Zwiedzania Muzeum Drogownictwa w Szczucinie pojawiły się tłumy.

Nie udało wam się skorzystać z tej okazji? Nic straconego. Nadchodzimy z relacją z tego wydarzenia.

- Nocne zwiedzanie jest dedykowane dla każdego przedziału wiekowego. Doskonale bawią się całe wielopokoleniowe rodziny. Jest po prostu miło i ciekawie – mówi Mateusz Kolano z UM w Szczucinie.

Nocne zwiedzanie jest cyklicznym wydarzeniem odbywającym się w ostatni weekend czerwca na terenie Muzeum Drogownictwa, a właściwie Zespołu Historii Drogownictwa GDDKiA.

Na ten czas przygotowywane są inne niż zwykle ścieżki turystyczne, gry terenowe, uruchamianie maszyn drogowych oraz zapraszani goście.

We wcześniejszych edycjach skupiano się na: archeologii przy budowie dróg (można było samodzielnie robić wykopaliska), tradycjach drogowych oraz życiu drogowca (od smoły do ciasta drożdżowego) czy 200-letniej historii administracji drogowej na terenach polskich.

Gośćmi specjalnymi byli uczestnicy Zlotu Pojazdów Zabytkowych, którzy konkurowali w próbach sprawnościowych i pokazie gracji organizowanych we współpracy z Urzędem Miasta Szczucin.

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka