wtorek, 14 marca 2023 15:46

W Myślenicach rusza rozbudowa Centrum Wodnego Aquarius [FOTO]

Autor Marzena Gitler
W Myślenicach rusza rozbudowa Centrum Wodnego Aquarius [FOTO]

W Centrum Wodnym Aquarius w Myślenicach w końcu uruchomiona zostanie trzecia niecka basenowa. Placówka doczeka się też modernizacji po 23 latach funkcjonowania. Właśnie podpisano umowę na realizację inwestycji wartej blisko 12 mln zł.

10 marca dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Piotr Szewczyk podpisał umowę z przedstawicielami firmy budowlanej Texom, która wygrała przetarg na modernizację Centrum Wodnego Aquarius w Myślenicach. W zorganizowanej na basenie uroczystości wzięli udział również burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder oraz sekretarz Miasta i Gminy Myślenice Robert Pitala.

W ramach modernizacji myślenicki basen zyska trzecią nieckę basenową, która po wielu latach oczekiwania na dokończenie inwestycji, w końcu zostanie zaadaptowana na basen rekreacyjny z funkcją rehabilitacyjną. W ramach projektu, który wykonano w 2021 roku, obok pojawią się dwie wanny jacuzzi. Placówka zyska strefę dla osób niepełnosprawnych. Rozbudowana też zostanie infrastruktura obiektu.

Inwestycja to niemały wydatek. Pierwszy przetarg, ogłoszony na jesieni ubiegłego roku, unieważniono, bo oferty opiewały na od 12,7 mln zł do 17,5 mln zł, podczas, gdy Gmina Myślenice zaplanowała na ten cel w budżecie 7,4 mln. Niewiele niższy poziom ofert był w kolejnym przetargu. Gmina była więc zmuszona albo znaleźć pieniądze na dołożenie do inwestycji, albo z niej zrezygnować. To jednak wiązałoby się z niespełnieniem jednej z obietnic, którą złożył mieszkańcom startując na burmistrza Jarosław Szlachetka. Decyzję radnych, którzy uchwalają zmiany w budżecie, poprzedziła burzliwa dyskusja. Ostatecznie do zwiększenia budżetu na inwestycję przekonało ich to, że nowa inwestycja zakłada modernizację starych, wysłużonych instalacji basenowych, a bez remontu basen w każdej chwili może stanąć.

- Dzisiejsze wydarzenie z pewnością ucieszy wiele osób, korzystających z usług Krytej Pływalni Aquarius, a są wśród nich zarówno mieszkańcy naszej gminy, powiatu czy nawet całego regionu - mówił przed podpisaniem umowy na modernizację basenu burmistrz Jarosław Szlachetka. - Poza aspektem poszerzenia oferty skierowanej do rodzin, najważniejszą sprawą przy podejmowaniu decyzji o realizacji tej inwestycji była również konieczność i chęć przeprowadzenia renowacji technologicznej. Myślę, że to rozwiązanie będzie stwarzało nową przestrzeń dla osób w każdym wieku do korzystania z atrakcji i spędzania wolnego czasu w tym miejscu. Oczywiście, wykonanie tego projektu nie mogłoby się odbyć bez wsparcia finansowego pozyskanego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – przypomniał burmistrz związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku gmina Myślenice otrzymała z RFIL prawie 14,6 mln zł na trzy zadania: budowę sal w Drogini i Osieczanach oraz trzeciej niecki basenowej. Wtedy zakładano, że na te zadania łącznie wystarczy 18,3 mln zł. Z powodu inflacji środki, które miały pójść na rozbudowę szkoły w Osieczanach, zostaną wykorzystane na rozbudowę Aquariusa, natomiast do Osieczan pójdą środki z Polskiego Ładu i szkoła zyska również nowe sale dydaktyczne.

Modernizacja zamieni myślenicki basen w nowoczesny aquapark, z brodzikiem dla najmłodszych oraz dwoma zjeżdżalniami (o długości 86 m i 55 m) wraz z hamownią, która znajdzie się w rozbudowanej tylnej część basenu.

Zgodnie z zawartą umową, prace budowlane mają zostać zakończone w terminie 18 miesięcy, czyli z nowego aquaparku myśleniczanie będą mogli skorzystać na jesieni 2024 roku. Co ważne, nie planuje się na czas rozbudowy zamknięcia basenu w Myślenicach. Placówka ma funkcjonować normalnie z wyjątkiem 2-tygodniowego okresu.

fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka