wtorek, 20 lipca 2021 14:28

W Oświęcimiu powstał pokojowy mural o długości 60 metrów. Robi wrażenie [FOTO]

Autor Norbert Kwiatkowski
W Oświęcimiu powstał pokojowy mural o długości 60 metrów. Robi wrażenie [FOTO]

Miasto Oświęcim ma nową wyjątkową atrakcję miasta. W Parku Pokoju powstało malowidło o długości 60 metrów. Autorką niezwykłego muralu jest  Anna Wardęga-Czaja, studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Dzieło powstałe w Parku Pokoju to sekwencja obrazów symbolicznie nawiązujących do tematyki pokojowej i odwołujących się do nazwy Parku Pokoju: gołąbek z gałązką oliwną, ludzie różnych nacji trzymający się za ręce, serce na dłoni, dłonie w uścisku czy dłonie przybijające „piątkę” w geście akceptacji.

Kolejnym ważnym elementem muralu są ptaki i rośliny - symbolizujących życie i odradzanie się. Malowidło świetnie komponuje się z otoczeniem parku. Styl muralu, gdzie zastosowano uproszczone, owalne formy, jak również stonowaną kolorystykę, nawiązuje do dziecięcej kolorowanki. Artystka celowo posłużyła się taką formą, aby nadać muralowi pogodny charakter i aby był on czytelny również dla najmłodszych użytkowników parku.

Dla Anny Wardęgi - Czai to nie był pierwszy taki mural. Wspólnie z Marcinem Czają zrealizowali już wiele podobnych projektów artystycznych w całej Polsce, m. in. w Krakowie, Wrocławiu i Włocławku.

Powstały mural mogą od teraz podziwiać wszyscy mieszkańcy Oświęcimia. Park Pokoju to świetne miejsce do spędzenia wolnego czasu w spokojnym miejscu. Malowidło powstało na zlecenie Urzędu Miasta Oświęcim.

Mural Oświęcim

foto J. Balon na zlecenie UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje