wtorek, 3 grudnia 2024 06:21, aktualizacja 1 dzień temu

W Tarnowie pochowano gen. Zdzisława Baszaka, oficera AK

Autor Marzena Gitler
W Tarnowie pochowano gen. Zdzisława Baszaka, oficera AK

2 grudnia  w Tarnowie odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. Zdzisława Baszaka „Pirata”, żołnierza wojny obronnej 1939 r., oficera dywersji Armii Krajowej, uczestnika operacji Most III.

28 listopada 2024 r., w wieku 104 lat, odszedł na "wieczną wartę" gen. Zdzisław Baszak - żołnierz Wojska Polskiego, obrońca Ojczyzny, uczestnik bitwy pod Pszczyną we wrześniu 1939 roku, oficer Armii Krajowej, jeden z uczestników spektakularnej operacji „Most III”, więzień okresu stalinowskiego.

Zdzisław Baszak to również organizator i wieloletni prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, twórca Izby Pamięci - Muzeum AK w Tarnowie oraz Prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Tarnów.

Był żołnierzem Armii Krajowej, generałem brygady Wojska Polskiego, jednym z ostatnich obrońców Polski we wrześniu 1939 roku. Uczestniczył w kampanii wrześniowej (bitwy pod Pszczyną) i brawurowej akcji przetransportowania z okupowanej Polski do Anglii zdobytych części rakiety V-2, (tzw. Akcja Trzeci Most).

Zdzisław Baszak urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej. W wojnie obronnej 1939 roku dowodził plutonem ckm w 16. Pułku Piechoty, walcząc m.in. pod Ćwiklicami i Hutą Różaniecką. Po kapitulacji 6. Dywizji Piechoty dołączył do konspiracji, angażując się w działania Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Obwodzie "Drewniaki" Dąbrowa Tarnowska w Inspektoracie Tarnów "Tama".

Był oficerem ds. sabotażu i dywersji, a w 1944 roku uczestniczył w operacji „Most III” jako zastępca dowódcy lądowiska. Po wojnie aresztowany przez UB, spędził kilka lat w więzieniu. W latach 90. organizował struktury Okręgu Tarnów ŚZŻAK, tworząc m.in. Izbę Pamięci - Muzeum AK w Tarnowie (dziś Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci - Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej).

W 2007 roku został awansowany do stopnia pułkownika, a w 2021 roku do stopnia generała brygady. Był odznaczony m.in. Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Armii Krajowej.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w poniedziałek 2 grudnia w Tarnowie. O godz. 10:00 w kościele pw. św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w intencji zmarłego odprawiona została msza święta pogrzebowa, natomiast o godz. 12:00 odbyła się uroczystość pogrzebowa na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie-Krzyżu. Generał został pochowany w grobie rodzinnym. Podczas uroczystości żałobnych IPN reprezentowali m.in. zastępca dyrektora oddziału w Krakowie dr Michał Wenklar i dr Krzysztof Pięciak.

Inf. i fot. UMWM, Janusz Ślęzak / IPN

Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka