środa, 12 stycznia 2022 10:35

W tym mieście wprowadzą podatek dla niezaszczepionych

Autor Katarzyna Jamróz
W tym mieście wprowadzą podatek dla niezaszczepionych

Mieszkańcy Quebecu (Kanada), którzy nie zgodzą się na przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi (mimo braku ważnych powodów medycznych), zostaną obciążeni specjalnym podatkiem.

Około 10 proc. mieszkańców kanadyjskiej prowincji nie chce przyjąć szczepienia. Premier prowinicji Francois Legault podkreślił, że te osoby nie mogą być przyczyną problemów pozostałych 90 proc.

Wysokość składki jaką będą musieli uiścić niezaszczepieni mieszkańcy, zostanie podana w najbliższych tygodniach. Już dzisiaj wiadomo, że będzie to "znacząca kwota".  

Lekarz Jean Bottari informuje, że przeciwnicy szczepionek, którzy uważali, że w razie potrzeby wystarczy obciążyć ich kosztami opieki medycznej, powinni zapamiętać, że dzień pobytu w szpitalu w Quebec, to koszt ok. 1500 kanadyjskich dolarów, a na oddziale intensywnej terapii - 4000. Oczywiście nie można zapomnieć o wynagrodzeniu dla lekarzy.

Osoby, które będą chciały w przyszły wtorek zrobić zakupy w sklepie z alkoholami czy marihuaną, będą zobowiązane do pokazania specjalnego zaświadczenia o szczepieniu. Warto przypomnieć, że miasto już wcześniej zdecydowało się na nietypową walkę z pandemią. W sylwestra została wprowadzona godzina policyjna między 22 a 5 rano, dla tych, którzy nie mieli ważnego powodu, by przebywać poza miejscem zamieszkania.

Premier Kanady, Justin Trudeau cytowany przez Bankier.pl informował o rosnącej frustracji wśród Kanadyjczyków, którzy:

– Widzą, że zawieszane jest leczenie w przypadku nowotworów i planowane operacje, ponieważ w łóżkach szpitalnych leżą osoby, które zdecydowały się nie szczepić

Minister zdrowia Kanady, Jean-Yves Duclos powiedział, że prowincje prawdopodobnie wprowadzą obowiązek szczepień, który związany jest ze zwiększającymi się problemami służby zdrowia. Z kolei biuro prasowe rządu Quebecu przekazało, że prowincja na razie nie rozważa tego pomysłu.

Obecnie obowiązek szczepień w Kanadzie przeciwko Covid-19 dotyczy pracowników administracji federalnej. Wprowadziły go również niektóre miasta. Od najbliżej soboty obowiązek zacznie dotyczyć kierowców ciężarówek, którzy przekraczają granicę z USA.

Według wtorkowego komunikatu rządu prowincji, w ciągu poprzedniej doby przybyło 8710 zakażeń koronawirusem. Miasto Quebec liczy ok. 8.5 mln mieszkańców, jest to druga po Ontario (14.5 mln) najludniejsza prowincja kraju. W całej Kanadzie (liczącej 38 mln mieszkańców), w minionym tygodniu odnotowano ponad 260 tys. nowych infekcji. Od początku pandemii zarejestrowano ich ok. 2.54 mln.

W Kanadzie wśród osób (dla których zatwierdzono szczepionki), czyli od 5. roku życia, prawie 88 proc. otrzymało jedną dawkę, a 81.3 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Inf. Bankier.pl

Fot. Ilustracyjne



Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka