środa, 13 lipca 2022 09:54

W walce o życie liczą się sekundy. Otwarto siedzibę LPR w Kokotowie

Autor Patryk Trzaska
W walce o życie liczą się sekundy. Otwarto siedzibę LPR w Kokotowie

Kiedy walczy się o ludzkie życie liczy się czas. Często w przypadkach ciężkich i krytycznych transport do szpitala Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego. Z tego powodu podwójnie cieszy fakt otwarcia nowej siedziby LPR-u w Kokotowie (powiat wielicki).

750 m² powierzchni, w tym pomieszczenia dla załogi oraz hangar, pomieszczenia operacyjne, magazyny medyczne – tak prezentuje się w skrócie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która znajduje się na 2 hektarowej działce w Kokotowie. W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczyli m.in. Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele władz i instytucji lokalnych.

Pierwotnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe stacjonowało w Balicach. Z uwagi na rozbudowę lotniska, a także rosnące potrzeby LPR-u, konieczne było wyznaczenie nowego miejsca stacjonowania. Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstała na działce przekazanej na ten cel przez Miasto i Gminę Wieliczka. Inwestycja została z kolei sfinansowana ze Skarbu Państwa. Gminny Zarząd Dróg w Wieliczce wybudował most na rzece Serafie na potrzeby funkcjonowania nowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej.

- Dzisiejszy dzień to zwieńczenie wielu prac i szeregu działań, które ze względu na swoją naturę były nieco mniej widoczne. Mam tu na myśli, chociażby udział Skarbu Państwa w pozyskaniu działek pod nową bazę dla LPR-u, ale także liczne rozmowy i starania, by mógł powstać most na Serafie, przez który dowożone jest m.in. paliwo dla śmigłowca. Synergia współdziałania wielu podmiotów doprowadziła do zakończenia tej niezwykle potrzebnej inwestycji. Dzięki niej Małopolanie mogą czuć się zaopiekowani, bo wiedzą, że przez całą dobę w pogotowiu czuwa załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Otwarcie siedziby LPR - fot. UM Wieliczka 

- Zaproponowaliśmy przekazanie działki w strefie ekonomicznej na potrzeby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdyż jest to ważna inwestycja dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców oraz gości odwiedzających wielicką ziemię - podkreślał burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

inf./fot. UM Wieliczka/ Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje