środa, 5 sierpnia 2020 13:45

Wadowice: Niezwykłe uczczenie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice: Niezwykłe uczczenie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

4 sierpnia wieczorem prawie półtora tysiąca gołębi wyruszyło z całej Polski i Słowacji specjalnym busem z Wadowic do Watykanu. To właśnie tam, będzie mieć miejsce niezwykłe wydarzenie.

1411 gołębi dalekodystansowych z całej Polski i Słowacji wyruszyło 4 sierpnia wieczorem specjalnym busem z Wadowic do Watykanu. 6 sierpnia z sąsiedniego wzgórza w Castel Gandolfo, gdzie znajduje się letnia rezydencja papieska, w jednym momencie w niebo wypuszczonych zostanie tysiące gołębi, nie tylko z Polski i Słowacji, ale również z Węgier, Albanii, Rumunii i Włoch.

Ptaki rozlecą się po całej Europie, aby dotrzeć do swoich domów. W ten symboliczny sposób, gołębiarze z sześciu krajów europejskich chcą uczcić setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Cała akcja to inicjatywa Klubu Hodowców Gołębii Dalekodystansowych „Maratończyk” Wadowice.

– W akcji mieli wziąć udział również hodowcy z Litwy i Słowacji, ale wycofali się ze względu na pandemię koronawirusa. Dla nas będzie to taki lot przyjaźni polsko-włoskiej. Wszystkich na starcie łączą obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II – mówi nam Leszek Potoczny z wadowickiego KHGD.

We wtorek popołudniu wadowickich hodowców odwiedził burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

– Miałem okazję pożegnać naszych lotników przed wyjazdem i pogratulować wadowickim hodowcom wspaniałej akcji. Trzymam kciuki, aby każdy gołąb dotarł do swojego domu. Wysokich lotów! – mówi Bartosz Kaliński.

Wadowiccy hodowcy spodziewają się, że pierwsze gołębie powrócą do Polski już w ten weekend.

Info i foto: UM Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje