środa, 25 września 2019 15:07

Wadowice rozbiły bank!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Wadowice rozbiły bank!

Żaden z małopolskich samorządów nie otrzymał tak dużej dotacji jak Wadowice.

We wtorek 24 września Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec wręczył promesy ma wsparcie inwestycji drogowych samorządom w powiecie wadowickim – łącznie 28 mln zł. Największa dotacja w Małopolsce, bo aż 13,5 mln zł, trafi do Wadowic na przebudowę dwóch najważniejszych ulic w mieście: Lwowskiej i Sienkiewicza oraz budowę mostu w Choczni.

Łączny koszt tych inwestycji w Wadowicach to ponad 30 mln zł, blisko 13,5 mln zł pochodzić ma ze wspomnianej dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych.

Ulica Lwowska w Wadowicach

Na przebudowę ul. Lwowskiej gmina Wadowice otrzymała 6,2 mln zł dofinansowania. Jak podaje Urząd Miejski w Wadowicach, dzięki pozyskanym środkom centralna ulica w mieście zmieni się nie do poznania i stanie się wizytówką Wadowic. Wzdłuż drogi będzie ścieżka rowerowa ze specjalną stacją serwisową oraz 30 stojaków na rowery. W planach jest też umiejscowienie 42 nowych ławek, 13 huśtawek, 23 koszy na śmieci z funkcją segregacji oraz posadzenie nowych drzew i krzewów.

Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2021 roku. Wkrótce gmina ogłosi przetarg na wybór wykonawcy zadania.

- Ulica Lwowska zyska nowy blask, ale nadal pozostanie drogą, nie będzie deptakiem. Na całym odcinku o długości jednego kilometra wymienimy konstrukcję drogi i nawierzchni, a na skrzyżowaniu z ulicami Poprzeczną i Legionów wybudujemy nowe rondo. Zakres prac obejmuje również gruntowną modernizację wszystkich pozostałych skrzyżowań, zatok autobusowych oraz chodników po obu stronach jezdni. Przebudujemy sieć oświetleniową, pojawią się nowe latarnie z lampami typu LED – wymienia burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Ulica Sienkiewicza w Wadowicach

Na przebudowę drogi powiatowej – ul. Sienkiewicza w Wadowicach – otrzymano dotację w wysokości 6,7 mln zł. Zadanie, którego całkowity koszt to około 12 mln zł, gmina wykona wspólnie z powiatem wadowickim. Brakującą kwotę oba samorządy dołożą po połowie ze środków własnych.

W ramach zadania przebudowane zostaną skrzyżowania, powstaną nowe chodniki, zatoka autobusowa naprzeciw Szkoły podstawowej nr 2, położona zostanie nowa nawierzchnia jezdni, odnowione parkingi itd. Co ważne, na końcu ulicy powstaną też nowe miejsca postojowe.

– W miejscu tzw. starej rzeźni czeka nas budowa dużego parkingu na ok. 130 stanowisk. Zaplanowano tam również parkingi dla rowerów oraz system liczenia miejsc. Ta inwestycja realizowana jest z projektu Park & Ride w trybie zaprojektuj-wybuduj. Umowa na realizację tego zadania w trybie „zaprojektuj-wybuduj” została podpisana 17 czerwca br. Koszt zadania to 1,84 mln zł – podaje UM w Wadowicach.

Budowa nowego mostu w Choczni

Jak podaje Urząd Miejski w Wadowicach, ponad 420 zł gmina otrzymała na rozbiórkę starego i budowę nowego mostu w Choczni. Łączy on dwie najważniejsze ulice w tej miejscowości – Główną i Białą Drogę.

Łączny koszt zadania to 955 tys. zł. 12 września została już podpisana umowa z wykonawcą – firmą Most-BUD z Bielska-Białej. Inwestycja ma się zakończyć latem 2020 roku.

– To był najgorszy most w całej w gminie Wadowice, wybudowany został po I Wojnie Światowej. Stan techniczny obiektu groził katastrofą budowlaną i był ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców – informuje burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje