poniedziałek, 21 lutego 2022 12:07

Wady wzroku i ich korygowanie

Autor Artykuł sponsorowany
Wady wzroku i ich korygowanie

Powszechność wad wzroku sprawia, że większość Polaków potrzebuje jakiegoś sposobu ich korekcji. Rozwiązania są w zasadzie dwa. Można korzystać z okularów albo też z bardziej nowoczesnych i ciągle zyskujących na popularności soczewek kontaktowych. Czy nadają się one do każdej wady wzroku? Odpowiedzmy na te pytanie.

Czy soczewki kontaktowe są dla każdego?

Przewaga okularów nad soczewkami polega na tym, że może nosić je każdy. W przypadku szkieł kontaktowych już tak nie jest. Z rozmaitych przyczyn mogą one być niewskazane albo noszone z ograniczeniami dotyczącymi np. właściwości soczewek czy konkretnego ich rodzaju. Takie przypadki nie są częste, obejmują ledwie kilka procent osób, jednak nie można z góry zakładać, że nie przeciwwskazania nie wystąpią w naszym przypadku.

Jakie  mogą być przyczyny? Chociażby uczulenie na silikon, co eliminuje soczewki silikonowo-hydrożelowe. Również alergie np. na roztocza czy kurz mogą stanowić przeciwwskazanie. Nie ma jednak takiej pewności i aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź należy skonsultować się ze specjalistą. Takowym jest optometrysta lub lekarz okulista. Dopiero po wizycie u specjalisty otrzymujemy odpowiedź na pytanie czy i jakie soczewki możemy nosić oraz wypisywana jest stosowna recepta. Co ważne, tego kroku nie można pominąć. Noszenie soczewek dobranych własnoręcznie czy kupionych na podstawie recepty na okulary może prowadzić do problemów z widzeniem, podrażnień oczu, braku komfortowego widzenia. Wizyta pokaże, jakie soczewki możemy nosić. Najczęściej będą to:

Soczewki sferyczne

Najpowszechniejsze wady wzroku to dalekowzroczność i krótkowzroczność. W pierwszym przypadku światło załamuje się za, w drugim zaś przed siatkówką. Te wady (oraz noszone soczewki) określane są popularnie jako plusy i minusy, ponieważ zazwyczaj takie właśnie wartości są używane do korekcji wzroku.

W obu przypadkach do korygowania wad wzroku używane są soczewki sferyczne. Do jednej z najpopularniejszych marek w Polsce należą soczewki EyeLove, które dostępne są między innymi w wersji przeznaczonej dla daleko- i krótkowidzów.

Soczewki toryczne

Te z kolei przeznaczone są dla astygmatyków. To wada, w której światło nie skupia się w jednym miejscu z uwagi kształt soczewki. Objawem jest obraz rozmyty, rozmazany, w którym linie proste mogą nie trzymać pionu i poziomu. Dolegliwość może być na tyle lekka, że jest praktycznie niezauważalna w codziennym życiu, a może sprawiać znaczne problemu i należy posiłkować się odpowiednimi pomocami optycznymi.

Soczewki sferyczne nie dają w tym przypadku pełnego dopasowania, co powoduje, że należy wybrać innych ich rodzaj, mianowicie soczewki toryczne. Mają one specyficzną budowę, są w jednym miejscach cieńsze, niż w innych. W czasie doboru tego rodzaju soczewek określa się więc nie tylko moc korygującą, ale też tzw. cylinder. Osoby noszące do tej pory okulary i pilnie śledzące pojawiające się na recepcie zapisy mogą być zdziwione, że wartość cylindra dla soczewek i okularów może być różna. Wynika to ze specyfiki obu tych pomocy optycznych – jedne są noszone bezpośrednio na oko, a drugie przed nim.

Soczewki progresywne

Jeszcze innym rodzajem szkieł kontaktowych są soczewki progresywne, zwane także multifokalnymi. Ich przeznaczenie to korygowanie widzenia u osób z kolejną z najpopularniejszych wad wzroku – prezbiopią. Jej inna nazwa to starczowzroczność, ponieważ pojawia się wraz z wiekiem. Dokładniej rzecz biorąc po przekroczeniu 40 roku życia istnieje duża, z każdym rokiem rosnąca, szansa, że dostrzeżemy u siebie objawy prezbiopii. Przed tą wadą raczej nie ma ucieczki. Jest wynikiem naturalnego starzenia się naszego ciała, w tym osłabienia mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. Może więc pojawiać się również u osób, które wcześniej cieszyły się nienagannym wzrokiem.

Objawem prezbiopii jest brak ostrego widzenia na małe odległości. Problem sprawia czytanie gazety, książki, ekranu telefonu, manipulowanie obiektami znajdującymi się blisko oczu. Tę wadę bardzo prosto rozpoznać. Prezbiopii często odsuwają od siebie np. telefon czy książkę, by „złapać” ostrość widzenia.

Soczewki multifokalne są specyficzne, ponieważ służą do korygowania ostrości widzenia zarówno na odległości bliskie, dalekie, jak i pośrednie. Stąd też ich inna nazwa - „wieloogniskowe”. Soczewka ma różne ogniskowe, ale wzrok przechodzi między nimi płynnie. Nie ma tu efektu przeskoku, jaki może być udziałem osób noszących przy prezbiopii okulary. Stąd też soczewki progresywne są wyjątkowo chętnie wybierane.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka