piątek, 6 marca 2020 14:18

Kulturalny weekend w Krakowie: co robić, gdzie iść?

Autor Katarzyna Domagała
Kulturalny weekend w Krakowie: co robić, gdzie iść?

Na ten weekend przypada Dzień Kobiet. To doskonała okazja - nie tylko dla pań - aby zażyć nieco rozrywki. W Krakowie trudno o nudę, szczególnie w weekend. W dniach 7-8 marca w mieście odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Co konkretnie?

W Klubie Kwadrat w najbliższy piątek wystąpi Ralph Kamiński, czyli posiadacz jednego z najbardziej niebanalnych głosów na polskiej scenie muzycznej. Ralph od czasu swojego debiutu zawładnął alternatywną sceną, zdobywając uznanie krytyków oraz fanów. Artysta zbudował swój niepowtarzalny styl, tym samym wprowadzając świeżość na polskim rynku. W Kwadracie weźmiecie udział w jego niekonwencjonalnym koncercie w formie spektaklu, w towarzystwie znakomitego zespołu My Best Band In The World! Jako support wystąpi Dawid Grzelak, a koncert głównej gwiazdy wieczoru - o godz. 20.

Dawno niewidziana i dawno nie słyszana, na scenę Klubu Studio powraca Maria Peszek! W sobotę wystąpi tam w ramach trasy koncertowej Sorry Polsko Super Tour. Jak sama mówi artystka, nie ma nowych piosenek, bo stare są wciąż aktualne i to właśnie ich chcą słuchać jej fani. Ale za to muzycznie to zupełnie nowe otwarcie: Kuba Staruszkiewicz, Pat Stawiński i Kamil Pater przynoszą nową jakość i nowe aranże trzech gniewnych ludzi.  Maria zachęca do wspólnego tańca i głośnego śpiewu - macie szansę dołączyć do niej w sobotę o godz. 20.

Z kolei w niedzielę w Zaścianku o godz. 20 wystąpi Bisz/Radex, czyli muzyczny projekt Radka Łukasiewicza, lidera zespołu Pustki i Jarka “Bisza” Jaruszewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich raperów. Debiutowali ponad dwa lata temu świetnie przyjętym albumem „Wilczy humor”. Ich druga płyta "Duch oporu", ukazał się jesienią i pora go w końcu usłyszeć na żywo!  Ich najnowsze piosenki są o – cytując singiel pilotujący wydawnictwo - „pierwszym pokoleniu, co se wyczyści historię”. Polecamy!

Najbardziej romantyczny koncert na Dzień Kobiet? Zdecydowanie Romantic Fellas w Alchemii! To jedyny indie-electro-szlafrokowy zespół na świecie. Tak - występują w szlafrokach. Ich koncerty to niecodzienne przeżycie z wielką eksplozją energetycznych beatów! Zespół powstał w 2015 roku z inicjatywy Ignacego Matuszewskiego, krakowskiego producenta, pianisty i kompozytora. Profesjonalne wykształcenie oraz wieloletnia przyjaźń pozwoliła muzykom ukończyć debiutancką płytę w zaledwie 4 miesiące od powstania zespołu. Śpiewają głównie o miłości i naprawdę dobrze im to wychodzi! Ich brzmienia mogą się kojarzyć np. z Metronomy - jeśli lubicie takie rytmy, sprawdźcie je w niedzielę o godz. 20.

Weekendowe atrakcje kulturalne nie kończą się jednak na koncertach. W Kinie pod Baranami będzie można obejrzeć aż dwie przedpremiery! W sobotę o godz. 16 będzie to włoski “Zdrajca”, czyli zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio, który w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią; ale też stawia pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady. Z kolei w niedzielę, również o 16, po raz pierwszy na krakowskich ekranach pojawi się brytyjski komediodramat “Pojedynek na głosy”. W rolach głównych Kristin Scott Thomas jako zasadnicza służbistka Kate i Sharon Horgan jako rozrywkowa i spontaniczna Lisa. Kobiety występują razem w amatorskim zespole muzycznym, jednak nie potrafią znaleźć wspólnego języka.

W sobotę Kino Kijów zaprasza na koncert  krakowskiego zespołu Another Pink Floyd. Podczas koncertu grupa postara się odwzorować klimat i atmosferę widowiska “The Pulse” grupy Pink Floyd z lat 90., oczywiście z zachowaniem skali i możliwości na jakie pozwala miejsce występu. Będzie można usłyszeć koncertowe wersje najsłynniejszych utworów Pink Floyd zagrane na żywo: "Shine On You Crazy Diamond", "Sorrow, What Do You Want From Me" czy "High Hopes", a także niesamowite "Great Gig in the Sky". Początek występu o godz. 20.

Na niezwykły spektakl zaprasza w ten weekend Teatr Ludowy. “Rozbitkowie” są efektem dwuletniej pracy warsztatowej osób z niepełnosprawnością wzroku, które stały się konsultantami merytorycznymi spektaklu. Celem konsultacji było stworzenie takiego spektaklu teatralnego, który skupia się na pozostałych zmysłach, nie tylko wzroku. Ten spektakl to przygoda, podczas której Widzowie-Rozbitkowie dostają w prezencie Wyspę. Muszą ją poznać, zasiedlić, uczynić swoją. Stawanie się mieszkańcem Wyspy to proces, podczas którego dochodzą do głosu indywidualne pragnienia i potrzeby. Podstawą literacka jest “Burza” Williama Szekspira. Spektakl już w sobotę o 16. na Scenie Stolarnia.

Z okazji Dnia Kobiet Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spacer śladami "Słynnych krakowianek i krakusek". Jakie były słynne kobiety Krakowa? Wywierały ogromny wpływ na miasto, jego rozwój oraz swoich mężczyzn. Podczas spaceru dowiecie się m.in. w czym było do twarzy Irenie Solskiej, z czego słynęła Nimfa Suchońska, jak dbała o swój wizerunek Helena Modrzejewska, a także która z Pań była najsłynniejszą muzą Piwnicy pod Baranami. Wycieczka rozpocznie się w niedzielę o godz. 11 pod budynkiem teatru.

Dzień Kobiet w Bagateli? Brzmi jak dobry pomysł! Tym bardziej, że teatr w ten weekend pokaże swoje popisowe spektakle. Od piątku do niedzieli dwa razy dziennie (16 i 19:15) na Dużej Scenie będzie można zobaczyć "Boeing, boeing - odlotowe narzeczone". Z kolei na Scenie na Sarego 7 zostaną wystawione "W'ariacje pożądania", czyli musical na motywach "Opery żebraczej" Johna Gaya. Bagatela zaprasza do półświatka, w którym biznesmeni są w istocie łajdakami, gangsterzy cynicznymi uwodzicielami, a kobietom nie pozostaje nic innego, jak walczyć o ich względy. Spektakl w piątek o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17 i 19:15.

Info: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje