wtorek, 6 grudnia 2022 12:42

Wieczór Barbórkowy w Wielickiej Mediatece

Autor Marzena Gitler
Wieczór Barbórkowy w Wielickiej Mediatece

W wielickiej Mediatece na zaproszenie Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła oraz Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w Krakowie odbył się „Wieczór Barbórkowy. W uroczystości udział wzięli - Pani Konsul Generalna Rumunii w Polsce Ance Mihai oraz Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar.

Podczas wydarzenia mieszkańcy mogli przenieść się w klimat rumuńskiej i węgierskiej kultury ludowej, która zachwyca barwą i pięknem strojów regionalnych, wirtuozerią i temperamentem tancerzy, a także oryginalnością interpretacji.

Zespół Pieśni i Tańca „Doruri Sătmărene” („Satmareńskie Tęsknoty”) z miejscowości Satu Mare w Rumunii zaprezentował tańce rumuńskie i węgierskie. Świeta Kinga, patronka górników, pochodziła z Węgier i właśnie tam wrzuciła legendarny pierścień, który wraz ze złożem soli odnaleziono w Wieliczce. Nasze kraje łączy więc wyjątkowa więź, którą warto pielęgnować.

Zespół „Doruri Sătmărene” (sekcja rumuńska) i „Szamoshát Néptáncegyüttes” (sekcja węgierska) powstał sześć lat temu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Roberta Laszlo, kierownik Okregu Centrum Ochrony i Promocji Kultury Tradycyjnej Satu Mare. Zespół brał dotychczas udział w kilku festiwalach folklorystycznych w Rumunii, Węgrzech, Ukrainie, Polsce, Austrii, Cyprze, Grecji, Egipcie, Włoszech.

Satu Mare jest rumuńskim miastem liczącym sobie około 120 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, jedynie w 58% z jest zasiedlone przez Rumunów. Spory odsetek, bo aż 39% stanowią Węgrzy. Jak wiele transylwańskich miast Satu Mare jest dwujęzyczne. Stanowi również ważne centrum gospodarcze, kulturalne i biznesowe.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje