piątek, 23 lipca 2021 16:36

Wieliczka: Dziewiąty magazyn w 7R gotowy

Autor Tomasz Stępień
Wieliczka: Dziewiąty magazyn w 7R  gotowy

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziewiąty obiekt magazynowy wybudowany w ramach 7R , umacniając tym samym swoją pozycję na obszarze Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Do nowego obiektu, liczącego ponad 33 300 mkw. powierzchni, wprowadzą się najemcy: ESA logistika, Styler, a także Answear.com, który prowadzi ekspansję na terenie kompleksu, zajmując już drugi budynek magazynowy w ramach parku.

7R Park Kraków to największy park logistyczny w portfolio dewelopera 7R o łącznej powierzchni ponad 213 300 mkw. Pierwszy obiekt, w ramach tej inwestycji, został oddany do użytkowania w 2015 roku. Od tego czasu 7R sukcesywnie rozbudowuje kompleks, przyciągając do Małopolski najemców z branż: logistycznej, FMCG czy e-commerce. W ciągu sześciu lat istnienia 7R Park Kraków podpisano umowy najmu z 33 firmami, które zagwarantowały miejsca pracy mieszkańcom Krakowa, Wieliczki, Bochni, jak i obszarów podmiejskich. Deweloper nie wyklucza dalszych planów rozwoju na tym terenie oraz w regionie.

Magazyn w dobrej lokalizacji potrzebny od zaraz

Lokalizacja 7R Park Kraków przy drodze ekspresowej S7 oraz w pobliżu węzła Bieżanów i połączenie komunikacyjne z centrum Krakowa zadecydowały także o atrakcyjności nieruchomości, która stała się siedzibą takich firm jak: Rohlig Suss Logistics i Teekanne czy PGD Polska, Excellent, DHL oraz JAS-FBG. Cztery ostatnie spółki to najemcy, którzy weszli także do kolejnych projektów realizowanych przez 7R w innych rejonach Polski, między innymi w Gdańsku, Rzeszowie czy Czechowicach-Dziedzicach.

Z kolei w Kokotowie ekspansję prowadzi Answear.com – spółka posiadająca platformę cyfrowej sprzedaży ponad 400 światowych marek odzieżowych, która w II kwartale 2021 roku wypracowała 153 mln zł sprzedaży online, co przekłada się na wzrost o 37 proc. rok do roku. Dwa lata temu firma Answear.com zajęła ponad 41 000 mkw. powierzchni w ósmym budynku, który został dopasowany do potrzeb najemcy poprzez projekt wielopoziomowej zabudowy regałowej w postaci antresoli. W dziewiątym magazynie Answear.com wynajął prawie 18 000 mkw.

7R sięga po więcej i stawia na ekorozwiązania

Oddany właśnie do użytkowania dziewiąty obiekt magazynowy został wybudowany w standardzie proekologicznym 7R i uwzględnia takie rozwiązania jak: instalacja fotowoltaiczna,  stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych czy łąki kwietne, które pełnią funkcję korytarzy ekologicznych, odgrywając znaczącą rolę w ochronie różnorodności biologicznej.

Proekologiczne podejście 7R przejawia się także w nowej elewacji, której wertykalny układ i stosowane kolory asymilują się z otoczeniem. Integralną częścią projektu jest także zieleń w postaci roślin pnących i drzew.

– Jestem szczególnie wdzięczny, że dzięki dobrej współpracy z władzami Wieliczki, która trwa od wielu lat, możemy powiększać nasz park magazynowy o kolejne budynki oraz przyczynić się do stymulacji lokalnej gospodarki i rynku pracy. Jako deweloper chcemy wdrażać innowacje zmieniające obraz rynku magazynowego w Polsce. Holistyczne podejście do projektowania inwestycji, uwzględniające poszanowanie natury i lokalnych społeczności, jest ważnym elementem naszej strategii biznesowej. Aktualnie posiadamy w realizacji ponad 1,6 mln mkw. w całym kraju. Dążymy do tego, aby nasze obiekty magazynowe odpowiadały nie tylko specyficznym oczekiwaniom najemców, ale i minimalizowały wpływ inwestycji na otoczenie. Jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się graczy na polskim rynku magazynowym czujemy się zobowiązani promować najlepsze standardy zrównoważonego budownictwa w całym kraju. Postęp w tej dziedzinie nie byłby możliwy, gdyby nie kolejne zrealizowane inwestycje, takie jak ta w Kokotowie – tłumaczy Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes zarządu 7R.

7R od początku obecności w Kokotowie, w kooperacji z miastem Wieliczka, działa na rzecz rozwoju Małopolski. Pierwsze obiekty dewelopera stanowiły główne zaplecze magazynowe Światowych Dni Młodzieży. Podczas wydarzenia 7R odpowiadał za składowanie i koordynację przepływu towarów – w sumie 27 mln produktów. W 2019 roku z kolei magazyny stały się miejscem prezentacji dzieł sztuki, w ramach wystawy z cyklu Warehouse of Art.

O 7R SA

7R SA to dynamicznie rozwijający się deweloper działający na rynku nieruchomości komercyjnych, specjalizujący się w dostarczaniu nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych na wynajem. Realizuje zarówno centra magazynowe i przemysłowe przeznaczone dla wielu najemców, jak również obiekty typu BTS. W portfolio 7R znajdują się wielkopowierzchniowe parki logistyczne oraz miejskie magazyny typu Small Business Unit tworzące sieć 7R City Flex Last Mile Logistics. Do tej pory firma zrealizowała projekty o łącznej powierzchni 870 000 mkw., natomiast w przygotowaniu znajduje się ponad 1,6 mln mkw. w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski.

Rozwój Wielickiej Strefy Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej w Brzegach i Kokotowie to bardzo ważne miejsce na mapie Wieliczki. Dużym atutem jest jej położenie na granicy Krakowa i Wieliczki oraz dostępność komunikacyjna: bliskość autostrady, połączenia kolejowego Kraków – Tarnów i innych ważnych węzłów komunikacyjnych. W 2015 roku, przy wsparciu funduszy zewnętrznych, zrealizowane zostały inwestycje związane z uzbrojeniem strefy, budową drogi łączącej węzeł Rybitwy z drogą powiatową oraz dróg wewnątrz strefy. Dzisiaj teren Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej jest wyposażony w sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową, zbiornik retencyjny oraz oświetlenie uliczne. Na terenie tym stworzyliśmy korzystne warunki do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Od grudnia 2015 roku swoją działalność rozpoczęło tam Centrum Logistyczne 7R.

Poważnym sprawdzianem logistycznym w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej w roku 2016 była organizacja wydarzeń wieńczących Światowe Dni Młodzieży 2016 – nocnego czuwania oraz Mszy Posłania. Campus Misericordiae w Wieliczce Brzegach był przez dwa dni największym, bo ponad 2,5-milionowym miastem w Polsce. Aby to miasto mogło dobrze funkcjonować, należało zapewnić: infrastrukturę drogową, komunalną, miejsca dystrybucji żywności, nagłośnienie, oświetlenie, siec telekomunikacyjną itd. Wyzwanie było ogromne. Na szczęście dzięki pracy tysięcy ludzi oraz współdziałaniu wielu instytucji, w dniach 30 i 31 lipca 2016 roku mogliśmy uczestniczyć w wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniu. Nieoceniona była współpraca z firma 7R która włączyła się w organizację tego wydarzenia i stała się wielkim centrum tego międzynarodowego spotkania.

Obecnie, 5 lat od Światowych Dni Młodzieży, stale rozbudowywana jest strefa gospodarcza oraz społeczna w Brzegach. Campus Misericordiae jest dziś ważnym ośrodkiem świadczenia pomocy w  Małopolsce. Znajduje się tu Dom Miłosierdzia świadczący pomoc dla osób starszych i potrzebujących w ramach stałej i dziennej opieki, największy w Małopolsce magazyn żywności Caritas, a także Dom Młodych, miejsce spotkań i integracji ludzi młodych, dla których przede wszystkim zainicjowana została przez Ojca Świętego Jana Pawła II idea Światowych Dni Młodzieży.

W związku z dużym zainteresowaniem inwestorów Wielicką Strefą Aktywności Gospodarczej, Gmina Wieliczka realizuje kolejny projekt rozwoju istniejącej strefy gospodarczej o strefę w Węgrzcach Wielkich, który uzyskał wsparcie z funduszy europejskich.

Przypomnijmy, iż Gmina Wieliczka podpisała umowę na dofinansowanie projektu pn.: „Utworzenie i rozbudowa Stref Aktywności Gospodarczej (SAG) wraz z odpowiednią infrastrukturą w gminie Wieliczka” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3. Przedsiębiorcza Małopolska, Działanie 3.1 Strefy Aktywności Gospodarczej, Poddziałanie 3.1.1 Strefy Aktywności Gospodarczej – ZIT.

Wartość dofinansowania projektu wynosi ok. 21 972 000 złotych i stanowi 84,66 % kosztów kwalifikowalnych. Inwestycja polega na zagospodarowaniu 16,8 ha terenu w Węgrzcach Wielkich wraz z podziałem na poszczególne strefy funkcjonalne i komunikacyjne poprzez budowę: sieci kanalizacji deszczowej, sieci kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, przebudowę istniejących rowów melioracyjnych, budowę sieci elektrycznej, linii oświetlenia, sieci monitoringu, układu dróg wewnętrznych, ciągu pieszo-rowerowego.

Teren przylega od południa do linii kolejowej Kraków-Rzeszów, w Węgrzcach Wielkich znajduje się stacja kolejowa na trasie linii kolejowej 91 Kraków Główny – Medyka.

Przypomnijmy, że obecna strefa w Brzegach i Kokotowie została również zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w wysokości 12 398 160,45 zł.

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych stref gospodarczych w kraju.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje