czwartek, 4 lutego 2021 11:31

Wieliczka. Nie żyje Henryk Kozubski. Miał 109 lat

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Nie żyje Henryk Kozubski. Miał 109 lat

Zmarł wybitny wieliczanin - przedwojenny harcerz, społecznik, malarz, od lat związany z wielicką grupą twórców ART-KLUB. W ubiegłym roku obchodził 109 urodziny.

W Wieliczce zasłynął swoją pasją do życia i malowania, którą odkrył... mając 83 lata. "To pasja malowania daje mi radość życia, moim mottem jest: „Dla chcącego nie ma nic niemożliwego. Trzeba chcieć" - mówił w czasie 108 urodzin.

Kim był nestor wielickich malarzy?

Henryk Kozubski, to przedwojenny harcerz, działacz społeczny, słynny malarz-amator związany z działającym pod naszym patronatem ART-KLUBEM, najstarszy mieszkaniec Wieliczki, jeden z najdłużej żyjących Polaków.  Pisaliśmy o nim tu:

Ma 108 lat i nadal zaraża pasją do życia
To pasja malowania daje mi radość życia, moim mottem jest: „Dla chcącego nie ma nic niemożliwego. Trzeba chcieć - mówi Henryk Kozubski, którego 108 urodziny świętowano 10 grudnia w Wielickiej Mediatece. Kim jest nestor wielickich malarzy? Przedwojenny harcerz, działacz społeczny, słynny malarz-amat…

Mimo, że do pasji malowania porzuconej w młodości, wrócił stosunkowo późno, bo w wieku 83 lat, w jego dorobku jest ponad 300 akwareli, które były prezentowane na 100 wystawach.

W 2017 roku otrzymał za całokształt twórczości Perłę Powiatu Wielickiego. Zgotowano mu wtedy owację na stojąco. Wiele osób nie mogło uwierzyć, że ma on tyle lat.

Perły powiatu wielickiego. Kto zasłużył się regionowi w zeszłym roku?
Galę wręczenia nagrody Perła Powiatu Wielickiego za 2017 rok otworzył starosta Jacek Juszkiewicz. Tradycyjnie już przyznano ją w pięciu kategoriach: gospodarka, kultura, sport, obszar społeczny oraz całokształt działalności. - W perłach kryje się szlachetność, czar, wyjątkowość. Nic dziwnego, że ce…

Informację o śmierci Henryka Kozubskiego przekazało na swojej stronie Miasto i Gmina Wieliczka.

"Żegnamy Cię Panie Henryku… Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Henryka Kozubskiego, który poprzez swoją działalność artystyczną i społeczną oraz postawę mądrości i szacunku był dla nas skarbnicą wiedzy i wzorem do naśladowania. Pan Henryk był najstarszym mieszkańcem Wieliczki, niedawno obchodziliśmy Jego 109 urodziny. Na co dzień zarażał entuzjazmem i miłością do ludzi. W swojej twórczości sławił wielicką ziemię, której bogactwo cenił i szanował. Będzie nam brakowała Pana uśmiechu, mądrych rad, odwagi życia, spokoju i dobrego serca... HENRYK KOZUBSKI - przedwojenny harcerz, społecznik, malarz amator, od lat związany z wielicką grupą twórców ART-KLUB. Mimo że do pasji malowania porzuconej w młodości, wrócił stosunkowo późno, bo w wieku 83 lat, może pochwalić się pięknym dorobkiem ponad 300 akwarel prezentowanych na 100 wystawach. Pan Henryk często powtarzał, że malowanie jest dla niego wielką życiową niespodzianką, którą pragnie wykorzystać, gdyż - jak mawia - ci którzy tworzą sztukę, pozostają wiecznie młodzi" - napisały władze Wieliczki.

Żegnamy Cię Panie Henryku… Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Henryka Kozubskiego, który...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Czwartek, 4 lutego 2021

foto: UGiM Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje