piątek, 23 maja 2025 13:36, aktualizacja 9 godzin temu

Wieliczka pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej

Autor Jadwiga Duda
Wieliczka pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej

30 kwietnia w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka odbyło się 63. spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!, poświęcone 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” pod przewodnictwem Jadwigi Dudy, przy współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej oraz IPN Oddział w Krakowie.

Spotkanie, któremu patronował Burmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka, zgromadziło liczne grono mieszkańców, młodzież z lokalnych szkół i gości specjalnych. Centralnym punktem programu było uczczenie pamięci wieliczan zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni.

Szczególnym momentem był poruszający spektakl „Tylko guziki nieugięte” przygotowany przez uczniów klasy III d LO im. Jana Matejki w Wieliczce pod opieką Piotra Kowalika, krewnego majora Andrzeja Miki – jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej. Scenariusz Gabrieli Woźniak-Kowalik oparto na autentycznych listach z obozu w Starobielsku. Wykorzystano w nim utwory muzyczne i filmowe, m.in. piosenkę „Guziki” Przemysława Gintrowskiego oraz fragmenty filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. Publiczność nagrodziła młodzież gromkimi brawami, a prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia, Jacek Wawszczak, wręczył wykonawcom pamiątkowe upominki.

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

W części prelekcyjnej wystąpili badacze i potomkowie ofiar. Dr Monika Komaniecka-Łyp z IPN mówiła o odkrywaniu prawdy historycznej o zbrodni z 1940 roku. Jacek Wawszczak opowiedział o działalności Rodzin Katyńskich i zaprezentował sztandar Stowarzyszenia. Dr hab. inż. Andrzej Gaczoł przypomniał postać swojego wuja, Jana Józefa Fitzke, archeologa z Gdowa zamordowanego w Katyniu. Paweł Okulski podzielił się historią dziadka Edwarda Okulskiego, komendanta Straży Granicznej w Jaśle, zabitego w Twerze.

Jadwiga Duda przedstawiła działania podejmowane przez Wieliczkę na rzecz upamiętnienia ofiar. Od 1999 roku miasto aktywnie pielęgnuje pamięć o zamordowanych, organizując spotkania, sadząc „Dęby Pamięci” i tworząc symboliczne miejsca pamięci, jak urna z ziemią z Katynia na cmentarzu. W Wieliczce znajduje się dziś 34 „Dęby Pamięci”, a na tablicy pamiątkowej widnieje nazwisko 40 oficerów Wojska Polskiego związanych z ziemią wielicką.

Podczas wydarzenia wręczono legitymacje nowym członkom Klubu Przyjaciół Wieliczki, a zebrani uczcili również pamięć zmarłego w kwietniu Wiesława Jasińskiego – zasłużonego przewodnika wielickiej kopalni i członka KPW.

Na zakończenie głos zabrali m.in. Wacław Kuczek i Bohdan Piotrowicz, dziękując organizatorom za wzruszające spotkanie. Jadwiga Duda zaprosiła obecnych na kolejne wydarzenie z cyklu, poświęcone 20-leciu obecności Polski w Unii Europejskiej. Odbędzie się ono 28 maja (środa) b.r. w sali „Magistrat” o  godz.16.00.

W spotkaniu wzięło udział 66 osób. To kolejne świadectwo, że pamięć o ofiarach Katynia w Wieliczce jest żywa i pielęgnowana z godnością.

fot. KPW

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka