środa, 4 września 2024 12:56

Wieliczka pamięta o zagładzie Żydów

Autor Jadwiga Duda
Wieliczka pamięta o zagładzie Żydów

27 sierpnia o godz.12.00 w Wieliczce, na Rynku Górny zebrali się wieliczanie, aby oddać hołd Żydom - mieszkańcom Wieliczki i z okolicznych miejscowości, którzy przez Niemców okupujących Polskę w 1942 r. zostali skazani na zagładę - wywiezieni ze stacji Bogucice pociągiem do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zostali straceni.

Na płycie rynku zebrali się: przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, instytucji miejskich, członkowie Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” z prezes Zarządu Jadwigą Dudą, przedstawiciele wydawnictwa Żyznowski: Anna Krzeczkowska-Ślusarczyk, Małgorzata Międzobrodzka- autorka książki „Żydzi w Wieliczce „Opowieść dokumentalna” (Siercza 2022 r.), Elżbieta Polańczyk-Moskal z Dobczyc- autorka książki „Świece zgasiła wojna. Historia społeczności żydowskiej w Dobczycach” i  Shimon Milner, syn Shmoela Milnera,  który ocalał z pociągu  wiozącego Żydów z Wieliczki do Bełżca 27sierpnia 1942 r. (Wypchnięty z pociągu przez dziadka -przeżył wojnę, zamieszkał w Izraelu, założył rodzinę).

Przed rozpoczęciem uroczystości na skrzypcach zagrała Anna Korczyńska. Uroczystość prowadził wiceburmistrz Wieliczki Lucjan Rówiński. - 82 lata temu, w czasie II wojny światowej, Wieliczka straciła znaczącą część swojej społeczności – społeczność żydowską, która przez wieki współtworzyła nasze miasto, wzbogacała jego kulturę, tradycje i codzienne życie. Dziś wspominamy tych, którzy zostali brutalnie wyrwani z naszych serc i z ziemi, którą wspólnie zamieszkiwaliśmy. Okrutna eksterminacja, której celem była eliminacja całej społeczności, pozostawiła niezatarte piętno na naszej historii. Pamiętamy o tych, którzy zginęli i o tych, którzy cierpieli, ale nie zapominamy także o tych, którzy odważyli się pomóc, ryzykując własnym życiem, aby ratować swoich żydowskich sąsiadów.Dziś, w rocznicę tych bolesnych wydarzeń, składamy hołd wszystkim ofiarom. Ich losy są dla nas przestrogą, jak łatwo nienawiść i nietolerancja mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Wspominamy także ocalonych, którzy mimo nieopisanych cierpień, znaleźli w sobie siłę, by przetrwać i przekazywać światu swoje świadectwo - mówił wiceburmistrz podkreślając, że trzeba pielęgnować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, aby przyszłe pokolenia mogły zrozumieć, jakie znaczenie ma szacunek dla każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia, wyznania czy przekonań. Przybyły z Izraela Shimon Milner przypomniał historię swojego ojca Schmuela, który jako 16-letni chłopiec ocalał z transportu do Bełżca. Na koniec przed tablicą na kamienicy przy Rynku Górnym 7 delegacje złożyły zapalone znicze i kwiaty.

Po uroczystości na Rynku uczestnicy uroczystości pojechali na cmentarz żydowski, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych odmówiono modlitwy za zmarłych i złożono zapalone znicze i kamienie.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka