czwartek, 15 lipca 2021 14:34

Wieliczka. Ulewy zdewastowały Stok pod Baranem. "Grube miliony spłynęły błotem"

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Ulewy zdewastowały Stok pod Baranem. "Grube miliony spłynęły błotem"

Nocna ulewa, która przeszła przez Małopolskę, nie oszczędziła Wieliczki. Zalane ulice i parkingi to nie wszystko. Duże zniszczenia są też na Stoku pod Baranem, strategicznej inwestycji Miasta i Gminy Wieliczka.

Przewrócone drzewa, połamana ławka solarna, zniszczone niedawno wykonane alejki - miejsce, które miało być ostoją relaksu dla mieszkańców wygląda dosłownie jak po burzy.

Strategiczna inwestycja, która rozpoczęła się w 2019 roku, trwała blisko rok. Za niespełna 7 mln zł wykonano trasy spacerowe i rowerowe, altany, nowe bramy do parku w postaci stalowych pergoli, plac zabaw z siłownią plenerową, boisko trawiaste wielofunkcyjne do gier zespołowych, ławki solarne, kosze na śmieci, stojaki na  rowery, uliczne lampy hybrydowe i oświetlenie gruntowe terenu i klomby.

Wartość projektu pn. „Zagospodarowanie terenu Stok pod Baranem na cele rekreacyjne” realizowanego przez Miasto i Gminę Wieliczka, to ponad 6,6 mln zł, ale aż 4,2 mln gmina pozyskała z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Ostatnie ulewy kompletnie zdewastowały miejsce, które miało służyć mieszkańcom przez lata.

Zdjęcia ze Stoku pod Baranem po ostatniej ulewie opublikował na wielickiej grupie na Facebooku Wieliczanie i Wieliczka - Miasto Gmina Powiat użytkownik o nicku Skarbnik Saltmine. Post wywołał dużo reakcji. Bardzo szybko pojawiły się pod nim komentarze i nawet polemika miedzy osobami, które uważają, że robienie żwirowych alejek na stoku musiało tak się skończyć, jak i tymi, którzy sadzą, że takiego żywiołu nie sposób przewidzieć, a zniszczenia spowodowane ulewami i burzami są w całym kraju.  "Co roku jest dokładnie to samo, mógł bym wymienić z ulicy i numeru który dom co roku zalewa , która ulica jest nieprzejezdna , pod którym wiaduktem stoi woda oraz którą studzienkę wybija. A jeżeli chodzi o park pod baranem to myślę, że nawet dziecko w podstawówce ucząc się podstawowych praw fizyki na przyrodzie, przewidziało by ze jeżeli nasypiemy żwir na pochyłym terenie to pod wpływem wody on spłynie" - napisał Oskar Batko. "Bywam w tym parku i z tego co obserwuje, to przy nawet większych ulewach ścieżki mają się dobrze. To co działo się dziś w nocy to jednak nieco inna skala. Ten park to nie jedyne miejsce w Polsce (ani na świecie), gdzie na pochyłym terenie mamy żwirowe ścieżki..." - odpowiedziała Joanna Z-s.

"Jak byłam pierwszy raz w tym parku na wiosnę, to powiedziałam do męża, że po pierwszej większej ulewie cały kamień z alejek znajdzie się na Limanowskiego pod Urzędem. Nie jestem fachowcem w temacie urządzania parków, no ale widać nie trzeba być fachowcem aby to przewidzieć. Po kolejnych silnych opadach będzie coraz ciekawiej. I tak wydano 6 milionów złotych na urządzenie Parku pod Baranem..." - skomentowała Agata Stanek.

Innego zdania jest Mariusz Stański, który stwierdził, że łatwo jest krytykować, ale nikt nie był w stanie przewidzieć, że przez miasto przetoczy się taki żywioł: "Przypominam, że nawałnice to nie byle deszczyk, jak kogoś z Was zaleje woda w domu po jakiejś większej anomalii pogodowej to też powiecie, że można było sobie zrobić lepsza odwodnienia lub jak Wam te domy porwie trąba to lepiej byście je podczas budowy osadzili? Jak walnie piorun to.....itd... Też 15 lat temu przewidziałem, że z powodu klimatu będą takie burze (ironia, jakby ktoś nie zrozumiał), ale czy piszę to każdemu kto w skutek tego ucierpiał lub stracił dorobek życia? Więcej wyobraźni i pokory gdy mamy do czynienia z matką naturą. Dotyczy to każdego jednego elementu w naszym życiu codziennym, infrastruktury i innych szeroko rozumianych dóbr własnych lub wspólnych" - skomentował.

"Starzy mieszkańcy wiedzą jak to zawsze po ulewach jest. Najwidoczniej projektanci nie mieli takiej wiedzy a grube miliony błotem spłynęły" - podsumowała Agnieszka Cholewa.

Tak czy inaczej, miasto będzie musiało sporo zainwestować, aby usunąć zniszczenia i odbudować to, co zabrała woda.

Warto dodać, że zniszczenia w rekreacyjnym parku na Stoku pod Baranem to zaledwie część tego, co uszkodziły burze i ulewy. Wieliccy strażacy od godz. 1 w nocy aż do tej pory cały czas usuwają skutki wichury, która połamała drzewa.

🚨 Dzisiejszej nocy szalejące po całej Polsce burze z ulewnym deszczem, mocnymi porywami wiatru i gradem dotarły nad...

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce Czwartek, 15 lipca 2021

foto: Skarbnik Saltmine / Fb. Wieliczanie i Wieliczka - Miasto Gmina Powiat

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka