piątek, 11 września 2020 15:13

Park miejski na Stoku pod Baranem w Wieliczce

Autor Głos 24
Park miejski na Stoku pod Baranem w Wieliczce

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace na tzw. Stoku pod Baranem w Wieliczce, mające na celu przywrócenie temu miejscu charakteru parku spacerowego dla mieszkańców. Trasy spacerowe i rowerowe, altany, bramy do parku w postaci stalowych pergoli, plac zabaw z siłownią plenerową, boisko trawiaste wielofunkcyjne do gier zespołowych, ławki solarne, kosze na śmieci, stojaki na rowery, uliczne lampy hybrydowe i oświetlenie gruntowe terenu, klomby -  to tylko część powstającej infrastruktury na Stoku pod Baranem. Wyznaczona zostanie również przyrodnicza ścieżka edukacyjna, odwołująca się do tradycji górniczych i walorów przyrodniczych miejsca.

Wartość projektu pn. „Zagospodarowanie terenu Stok pod Baranem na cele rekreacyjne” realizowanego przez Miasto i Gminę Wieliczka, to ponad 6,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” wynosi 4 203 411,32 zł.

- Większość z wieliczan pamięta czasy, gdy chodziło się tam na sanki, na stocznię narciarską, bądź podziwiać piękną panoramę Wieliczki. Jestem przekonany, że wkrótce teren ten stanie się miejscem idealnym na wieczorne spacery, weekendowe wypady z rodziną, odpoczynek z przyrodą. Realizowana koncepcja zakłada, że miejsce to będzie czwartą - obok parków: Mickiewicza, św. Kingi i na Grabówkach - miejską enklawą zieleni i rekreacji. Finał prac przewidziano pod koniec tego roku. - podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Zagospodarowanie terenu Stoku pod Baranem stanowi ważny element działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście oraz zwiększenia atrakcyjności rekreacyjnej dla mieszkańców. Obszar silne zdegradowany jest przekształcany w atrakcyjne tereny zielone z elementami rekreacyjnymi i sportowymi.

W ramach zagospodarowania stoku powstaje:
- przyrodnicza ścieżka edukacyjna oraz pasieka (w dawnym sadzie),
- miejski ogród botaniczny oraz sektory przyrodnicze, którymi będą opiekować się uczniowie poszczególnych wielickich szkół,
- place zabaw,
- plenerowe siłownie,
- trawiaste boisko (na szczycie wzniesienia), boisko do koszykówki,
- altany,
- ciągi pieszo-rowerowe (w sumie ponad 3,5 km), szutrowe oraz drewniane,
- oświetlenie LED, solarne oraz hybrydowe lampy,
- cztery bramy wejściowe,
- punkt widokowy,
- parkingi,
- wybieg dla psów
- ławki (w tym ławki solarne),
- stojaki na rowery,
- klomby, pola.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka