poniedziałek, 13 marca 2023 06:52

Wielka dziura obok torów. Uszkodzony nasyp linii kolejowej

Autor Marzena Gitler
Wielka dziura obok torów. Uszkodzony nasyp linii kolejowej

12 marca krótko przed godz. 18 dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie otrzymał kolejne zgłoszenie o zapadlisku, które powstało obok nasypu kolejowego prowadzącego do elektrowni Siersza.

Nowe zapadlisko powstało w lesie. Dół ma ok. 8 metrów średnicy i 6 metrów głębokości. Uszkodzony został również nasyp kolejowy.

Teren zabezpieczyły trzy zastępy straży pożarnej z Chrzanowa i OSP Myślachowice.

Nowe zapadlisko powstało w odległości pół kilometra od cmentarza w Gaju, gdzie już wcześniej zapadła się ziemia. Na miejsce przyjechali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, PKP oraz PLK.

Zdjęcie zapadliska obok torów opublikowało Osiedle Siersza.

Przypomnijmy, w piątek odbyło się spotkanie na temat zapadlisk w Trzebini z udziałem Piotra Dziadzio - podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju oraz eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Padła na nim informacja, że przez zagrożony zapadliskami teren biegnie linia kolejowa. Nie podjęto jednak decyzji o jej zamknięciu, ale zapowiedziano, że będzie objęta pełnym monitoringiem.

O zapadlisku napisała też na Facebooku Gmina Trzebinia. "Dzisiaj odnotowane zostało kolejne zapadlisko - przy nasypie kolejowym torowiska do elektrowni. To spodziewana reaktywacja dawnego zapadliska na tym obszarze, o których na podstawie badań informował w piątek Główny Geolog Kraju. Nasyp kolejowy, wraz z pobliskimi lasami, ogródkami działkowymi i południową częścią cmentarza w Gaju, zostały wskazane jako miejsca, gdzie należy spodziewać się kolejnych zapadlisk. Zarówno badania dla SRK jak i przedstawione przez Głównego Geologa Kraju wskazują te obszary jako najbardziej niebezpieczne i narażone na reaktywacje zapadlisk sprzed kilkudziesięciu lat. Apelujemy o unikanie obecności w tych obszarach - zagrożenie występowaniem kolejnych zapadlisk na tym terenie jest bardzo wysokie! - poinformowano.

Nadleśnictwo Chrzanów opublikowało mapę zagrożonych zapadliskami terenów leśnych w Trzebini - Sierszy. Mają być oznakowane zakazem wstępu na ścieżkach i duktach.

fot. Pixabay.com i Fb. Osiedle Siersza

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka