niedziela, 10 kwietnia 2022 10:08

Wielkanoc w Krakowie. Czy warto spędzić święta w mieście królów?

Autor Joanna Obajtek
Wielkanoc w Krakowie. Czy warto spędzić święta w mieście królów?

Podróż do średniowiecza, Wielkanocny Jarmark, emausowe drzewko i Pasja. Krakowianie obchodzą Wielkanoc po krakowsku. Tegoroczne święta będą szczególne, bo wreszcie bez ograniczeń. Co przygotowali mieszkańcy?

Wielkanoc 2022 będzie pełna wrażeń. W bogatym programie ulubione wydarzenia mieszkańców i turystów. W Wielkanoc Kraków zabierze nas w głąb kultury i ducha. Wybierzemy się do krakowskich świątyń, odwiedzimy groby Pańskie, poświęcimy pokarmy i przeżyjemy niezwykłą podróż w głąb siebie w Triduum Paschalnym.

‒  Okres Wielkanocy to dla wielu czas duchowego skupienia, z którym wiąże się też szereg cennych, lokalnych tradycji. Chcemy je pielęgnować, rozwijać i promować – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Od czego zacząć święta 2022?

Konkurs na Emausowe drzewko życia

Drzewko z figurkami ptaków w gnieździe, na sprężynce lub na kiju z listkami to skrótowy opis tradycyjnej „palmy” robionej przez Krakowian. Jego tradycja sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy wierzono, że dusze zmarłych odradzają się pod postacią ptaków, które szukają schronienia i odnajdują je w gałęziach drzew.

Drzewko Emausowe jest symbolem życia. Co roku można było nabyć takie oryginalne drzewko podczas odpustu Emaus. Muzeum Krakowa, chce żeby tradycji stało się zadość, dlatego już po raz ósmy zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe.

– Nawiązując do  tradycji, postanowiliśmy zaproponować konkurs, w którym każdy może stworzyć własne drzewko ‒ mówi Maria Lempart z Muzeum Krakowa.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: dzieci do lat 12, młodzież od 12 do 18 lat, dorośli powyżej 18 lat i rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół. Prace można dostarczyć w sobotę 9 kwietnia na skwer pod klasztorem Norbertanek od 10:00 do 12:00. Z kolei wyniki zostaną ogłoszone w Poniedziałek Wielkanocny o 12:00 w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego.

Wybrane drzewka emausowe będzie można zobaczyć od 20 kwietnia na wystawie w Pałacu Krzysztofory.


Jarmark Wielkanocny w nowej odsłonie

Po pandemicznych obostrzeniach krakowianie i turyści znów mogą wziąć udział w kolorowym Jarmarku Wielkanocnym. Od 7 do 18 kwietnia na Rynku Głównym będziemy mogli zakupić produkty nawiązujące do wielkanocnej tradycji aż od 80 wystawców. Oprócz tego skosztujemy świątecznych przysmaków i posłuchamy regionalnych zespołów, które przygotowały wielkanocny występ. Z kolei w Wielka Sobotę o 11:00 odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków z pokarmami.

Tegorocznym motywem jarmarku jest drzewko emausowe, symbolizujące budzenie się przyrody do życia. Za nową oprawę graficzną jest odpowiedzialna Marzena Koperska.

Jarmark Wielkanocny startuje 7  kwietnia na Rynku Głównym. Do zobaczenia!

Niedziela Palmowa z Pasją

Czym się różni Pasja opisywana przez Jana od tej przedstawionej w Ewangelii Mateusza? O tym przekonamy się w Niedzielę Palmową. Tego dnia krakowska orkiestra Capella Cracoviensis pod przewodnictwem Jana Tomasza Adamusa wykona dwa koncerty Pasji Johanna Sebastiana Bacha. Pierwszy występ zobaczymy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego o 14:00 i będzie to Pasja wg św. Jana BWV 245. Z kolei drugi odbędzie się o 18:00 w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego i tu już wysłuchamy Pasji wg św. Mateusza BWV 244. Oba koncerty mają skonfrontować ze sobą dwie wizje tej samej historii.

Pasja według Ewangelii/ fot. pixabay

Muzyczna Pasja startuje już w Niedzielę Palmową!

Odpust Emaus zakorzeniony w Zwierzyńcu

Co roku w Poniedziałek Wielkanocny Krakowianie gromadzą się na Zwierzyńcu, gdzie trwa wielkanocny odpust pod nazwą Emaus. Towarzyszy mu radosny, wiosenny i ludyczny charakter. W te święta kramy będą bardziej uporządkowane, a namioty spójne kolorystyczne.

fot: Bogusław Świerzowski/krakow.pl

‒ Nowa odsłona odpustu jest skoncentrowana na pielęgnowaniu tradycji ludowej, na propagowaniu przemysłu artystycznego i na promowaniu dziedzictwa kulturowego.  Naszemu odpustowi po raz pierwszy będzie towarzyszył program kulturalny z wieloma atrakcjami kulturalno-edukacyjnymi, licznymi propozycjami dla dzieci oraz trzema koncertami ‒ mówi Izabela Biniek z Krakowskiego Forum Kultury.

W ubiegłych latach na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej mogliśmy kupić piernikowe serca, różańce z ciasta, cukierki, gliniane gwizdki czy drewniane zabawki i figurki. Tegoroczna edycja ma stawiać na zwierzyniecki folklor, a nie jak dotychczas sprzedaż masowo produkowanych towarów niskiej jakości.

Tradycyjny strój krakowski/ fot. pixabay

Planując Poniedziałek Wielkanocny  nie zapomnijmy o odpuście Emaus, do którego pozostał już ponad tydzień.

Podróż do średniowiecza ze Świętem Rękawki

300 wojowników, Słowianie i walka Wiślan z najeźdźcami. Już 19 kwietnia kopiec Krakusa zamieni się w pole średniowiecznej bitwy. Wszystko z powodu święta Rękawki.

Kopiec Krakusa przed zamianą w średniowieczną osadę/ fot. pixabay

– Tradycyjne święto Rękawki to swego rodzaju wehikuł czasu, podróż w czasie. Każdy, kto tego dnia wybierze się na kopiec Krakusa w momencie, kiedy się tam znajdzie, ma wrażenie, że wszedł do innej epoki. To za sprawą strojów, asortymentu i przede wszystkim wojów i białek, którzy odtwarzają życie we wczesnośredniowiecznych osadach – wyjaśnia Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

W tym roku wybierzemy się w średniowieczną podróż pod hasłem „Klechdy i podania krakowskie”. Wykonawcy odtworzą dla nas wczesnośredniowieczną bitwę i pogański obrzęd nadejścia wiosny, sięgający około VIII wieku. Poznamy też bohaterów krakowskich legend i opowieści oraz zobaczymy życie w słowiańskiej osadzie.

Rękawka to krakowskie święto obchodzone po pierwszej wiosennej pełni. Nawiązuje do słowiańskich tradycji i obrzędów. Jedną z nich jest toczenie jaj.

Obchody Rękawki rozpoczną się 19 kwietnia o 11:30, a zakończą o 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podróż w głąb siebie z Festiwalem Misteria Paschalia

„Powrót do źródeł”, takie hasło mają tegoroczne Misteria Paschalia. To jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie organizowany od 2004 roku. Jego zadanie polega na prezentowaniu kompozycji związanych z Wielkim Tygodniem i samą Wielkanocą. W tym roku przypada już 19 edycja festiwalu.

Misteria Paschalia rozpoczną się 12 kwietnia psalmami z Melodii na psałterz polski Mikołaja Gomółki. W programie wysłuchamy rzadko grywanego dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta,  „Davide penitente” oratorium „Gesù Cristo negato da Pietro”, a także Pasji według św. Jana Alessandra Scarlattiego. W wielką sobotę poza podróżą w głąb siebie, czeka nas wyprawa do średniowiecznej Florencji razem z  Anną Danilevskaia, rosyjską skrzypaczka i zespołem Sollazzo Ensemble. Później w Niedzielę Wielkanocną wysłuchamy Symfonii nr 49 „Passione” Josepha Haydna oraz Symfonii nr 41 „Jowiszowej”.

Festiwal zakończy się 18 kwietnia premierą oratorium Jacoba Schubacka "Die Jünger zu Emaus" z 1778 roku. Szczegółowy program jest dostępny na stronie Misteria Paschalia.

Krakowska oferta spędzenia Wielkanocy jest tak bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dorośli jak i najmłodsi. Tegoroczne obchody rozpoczną się już 7 kwietnia!

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka