czwartek, 3 marca 2022 12:47

Muzyczna podróż od średniowiecza do klasycyzmu i... w głąb siebie. W kwietniu startuje Festiwal Misteria Paschalia!

Autor Joanna Obajtek
Muzyczna podróż od średniowiecza do klasycyzmu i... w głąb siebie. W kwietniu startuje Festiwal Misteria Paschalia!

Wielki Tydzień to nie tylko czas wyciszenia, ale też powrotów do chrześcijańskich korzeni. W dobrym przeżyciu wielkanocnego czasu pomoże nam Festiwal Misteria Paschalia, organizowany już po raz 19-nasty.

Festiwal Misteria Paschalia to festiwal, którego nie można pominąć. To organizowana od lat muzyczna podróż do chrześcijańskich korzeni. Kompozycje muzyków nawiązują do Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. W tym roku rusza już 19 edycja Festiwalu Misteria Paschalia. Początek już we wtorek, 12 kwietnia.

Misteria Paschalia przechodzą do tradycji

Festiwal Misteria Paschalia to coroczne wydarzenie, które przyciąga tłumy. Do tej pory przyciągnął takie sławy jak: Diego Fasolis, Fabio Biondi  i Agnieszka Budzińska-Bennett.Początki festiwalu sięgają 2004 roku, a pomysłodawcą jest Filip Berkowicz, muzykolog.

Co roku pieczę nad programem ma inny artysta. W tym roku jest to Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni grupy muzycznej {oh!} Orkiestra Historyczna. Do 19 edycji co roku prezentowana była muzyka pasyjna danego regionu Europy. Tym razem jest inaczej. Martyna Pastuszka proponuje podróż w głąb siebie, ale również w czasie. Zaczniemy od średniowiecza, a skończymy na klasycyzmie. Wszystko ułoży się w opowieść o ewangelicznych wydarzeniach.

– Martyna Pastuszka wybrała utwory układające się w opowieść uniwersalną, bo odzwierciedlającą bardzo ludzką drogę przemiany: od upadku, poprzez tragedię, traumę i wyparcie, po akceptację i podjęcie nowych działań. Muzyka nie tylko tę ścieżkę ilustruje – może nam w niej towarzyszyć i pomóc przez nią przejść – mówi Łukasz Lembas z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje Misteria Paschalia.

Martyna Pastuszka, artystka programu/ fot. organizatora

Wielki Tydzień w wewnętrznej podróży z Festiwalem Misteria Paschalia

Festiwal Misteria Paschalia co roku ma bogaty program. Dzięki temu każdy znajdzie tu swoją formę skupienia, a może nawet modlitwy. Tegorocznej edycji przyświecają hasła: pokuta, skrucha i pojednanie.

Pokutny Wielki Wtorek, 12 kwietnia

Wielki Tydzień rozpoczniemy pokutnie razem z psalmami renesansowego kompozytora Mikołaja Gomułki. Wybrane psalmy pochodzą ze słynnego zbioru pt. „Melodie na psałterz polski”. To zbiór szczególny dla polskiej tradycji i muzyki. Jego adresatem jest  Piotr Myszkowski, któremu Gomółka tłumaczy, że psalmy są przeznaczone dla „prostych domaków”.

– Napisane przed wiekami, są niezwykle aktualne mimo upływu czasu, przemawiają z tą samą siłą” – tłumaczy artystka i muzykolożka, Paulina Ceremużyńska.

Psalmy zaśpiewa Chór Polskiego Radia na czele z harfistką Agnieszką Bennett-Budzińską.

Pokorna Wielka Środa, 13 kwietnia

Mozart? Drugiego dnia festiwalu wysłuchamy rzadko wykonywanego oratorium Mozarta pt. „Davidde penitente”. To włoskie libretto oparte zostało na Pierwszej Księdze Samuela oraz Księdze Psalmów. Teksty opisują etapy relacji człowieka z Bogiem przez skruchę, pojednanie aż do uwielbienia. Zagra dla nas {oh!} Orkiestra Historyczna pod wodzą Martyny Pastuszki i Vox  Luminis, jeden z najlepszych światowych zespołów wokalnych.

Vox Luminis gotowy do występu/ fot. organizatora

Kluczowy Wielki Czwartek, 14 kwietnia

Dzień i noc Wielkiego Czwartku to znaczący czas w historii zbawienia. W tym dniu wracamy do Piotra, który zaparł się Jezusa w muzycznym oratorium pt. „Gesù Cristo negato da Pietro”. Utwór ten pochodzi z  okresu baroku, a jego autorem jest Johann Joseph Fux. Kompozytora już nie usłyszymy, ale jego duch odżyje wraz z zespołem Ars Antiqua Austria.

Kontemplacyjny Wielki Piątek, 15 kwietnia

Kontemplacja. To słowo najlepiej określa dzień, w którym przeżywamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Jak głosi tradycja Festiwalu Misteria Paschalia tego dnia wracamy do  ewangelicznych wydarzeń. W przeżywaniu Wielkiego Piątku pomoże nam  „Pasja według św. Jana”, Alessandra Scarlattiego. Oprawę muzyczną przygotuje Leonardo Garcia Alarcón, Capella Mediterranea i Choeur de Chambre de Namur.

Wstrzemięźliwa Wielka Sobota,16 kwietnia

XIV-wieczna Florencja? W wielką Sobotę czeka nas podróż nie tylko w czasie. Anna Danilevskaię, rosyjska skrzypaczka zabierze nas do Florencji. To nie będzie jednak znane nam obecnie romantyczne miasto, lecz ziemie dręczone przez kryzysy i zarazę. Wtedy też powstał słynny „Dekameron” Giovanniego Boccaccia. Utwór opowiada historię młodzieży, która ucieka przed zarazą do florenckiego ogrodu, by tam tworzyć sztukę. Koncert Sollazzo Ensemble jest właśnie takim muzycznym ogrodem, w którym możemy zapomnieć o zewnętrznym świecie.

Podróż do Florencji z zespołem Solazzo/ fot. organizatora

Radosna Niedziela Wielkanocna, 17 kwietnia

Nadszedł czas, by wreszcie przejść od etapu żałoby do radości. W świętowaniu Niedzieli Zmartwychwstania towarzyszyć nam będą dwa optymistyczne dzieła Mozarta: „Exsultate, jubilate” oraz „Symfonia Jowiszowa”. Wykona je francuska orkiestra Le Concert de la Loge i Julien Chauvin.

Francuski Le Concert de la Loge/ fot. organizatora

Świadomy Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia

Ostatni dzień Wielkanocy to motywacja do zmian, podjęcia działania i bycie świadomym, tego co się dokonało. Pomoże nam w tym historia dwóch uczniów idących do Emaus wraz z Jezusem, który Zmartwychwstał. Mówi o niej oratorium Jacoba Schubacka pt. „Die Jungen ze Emaus”.

Jacob Schuback to ważna postać muzycznego i barokowego Hamburga. Dyrygent współpracował ze słynnym Carlem Philipem Emmanuelem Bachem.

Ostatni dzień Festiwalu Misteria Paschalia to również wspólny koncert artystów 19-tej edycji: {oh!} Orkiestry Historycznej i Chóru Polskiego Radia.

Festiwal Misteria Paschalia potrwa od 12 do 18 kwietnia. Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie misteriapaschalia.com. Z Festiwalem Misteria Paschalia będzie się można również połączyć za pośrednictwem radiowej Dwójki.

Plakat promujący wydarzenie/ fot. organizatora

Fot. fb. Misteria Paschalia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka