czwartek, 27 lipca 2023 12:46

Właściciel Pepco bankrutuje. Co ze sklepami w Polsce?

Autor Marzena Gitler
Właściciel Pepco bankrutuje. Co ze sklepami w Polsce?

Holding Steinhoff International, do którego należy 72 procent udziałów w sieci Pepco oficjalnie ogłosił bankructwo. Sieć w grudniu 2022 roku liczyła blisko 3 tysiące sklepów w Europie, z tego ponad 1200 w Polsce. Tu też mieści się centrala spółki.

O możliwości bankructwa Holdingu Steinhoff International pisano już od kilku tygodni. Wczoraj, jak informuje Bloomberg, w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy zapadła jednomyślna decyzja o rozwiązaniu spółki. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie zagłosowało 99 proc. zebranych.

Powodem wieloletnich problemów holdingu jest ujawnienie oszustw księgowych na wielką skalę oraz do innych nadużyć finansowych. Dług Holding Steinhoff International na koniec czerwca br. wynosiły 10,4 mld euro, czyli ok. 46 mld zł.

Steinhoff International posiada aż 76 proc. akcji w Pepco. Czy to oznacza zagrożenie dla sieci? Zdaniem Grzegorza Dróżdża, analityk Conotoxia Ltd., cytowanego przez money.pl, nie powinno to mieć bezpośredniego wpływu na działalność i notowania akcji Pepco. - W przypadku rozwiązania spółki matki zazwyczaj działalność niezależnych operacyjnie spółek pozostaje nienaruszona. W niektórych sytuacjach spółki córki mogą być przeniesione do innej spółki w wyniku fuzji lub przejęcia, umożliwiając im kontynuację działalności pod nowym właścicielem - ocenia ekspert. To oznacza, że może się zmienić właściciel Pepco, ale sieć może nadal funkcjonować.

Funkcjonujące w Polsce od ponad 20 lat Pepco jest popularnym dyskontem odzieży oraz artykułów dekoracyjnych. Ma obecnie 3 tysiące sklepów w 18 krajach Europy, z tego 1216 w Polsce. Zatrudnia w sumie 28 tys. pracowników, z tego 1000 w centrali w Polsce. Do Pepco Group oprócz Pepco, należy też obecna w Polsce sieć Dealz.

fot. Fb. Bolesławiec City Center

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka