wtorek, 13 września 2022 14:21

Wieliczka. Historyczny moment. Wmurowano kamień węgielny pod nowoczesną halę sportową i dwupoziomowy parking

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Historyczny moment. Wmurowano kamień węgielny pod nowoczesną halę sportową i dwupoziomowy parking

W poniedziałek, 5 września wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnego kompleksu sportowego w Wieliczce. W budynku przy LO im. Adama Mickiewicza powstanie duża hala sportowa, dwupoziomowy parking i boisko na dachu.

W uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego udział wzięli przedstawiciele Powiatu Wielickiego ze starostą Adamem Kociołkiem na czele, członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego, radni i dyrektorzy szkół. Nie zawiedli też posłowie Urszula Rusecka i Rafał Bochenek.

Nowy kompleks rozwiąże problemy braku dużej hali sportowej przy wielickim liceum i miejsc parkingowych przy jednej z większych placówek oświatowych w powiecie. Inwestycja została tak pomyślana, aby na dwóch piętrach parkingu pomieścić nawet 100 samochodów, a na dachu znajdzie się boisko sportowe, dzięki czemu budynek w Wieliczce będzie najbardziej oryginalnym obiektem sportowym w Małopolsce.

Inwestycję zaplanowano w formule zaprojektuj i wybuduj. Po przetargu w marcu tego roku wykonanie powierzono firmie Adamietz, która podjęła się realizacji kompleksu (wraz z rozbiórką poprzedniej hali i dwóch boisk) za 39 mln zł. Na sfinansowanie zadania Powiat Wielicki pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (8,7 mln zł) i „Polskiego Ładu” (15 mln z). Konieczna była też emisja obligacji. Powiat Wielicki dołożył ze swojego budżetu 15,4 mln zł.

Do placówki uczęszcza obecnie 829 uczniów w 25 oddziałach. Nowy kompleks sportowy zdecydowanie podniesie jakość zajęć z wychowania fizycznego. Poprawi też infrastrukturę obiektu dzięki dwupiętrowemu parkingowi. Cały budynek będzie miał ponad 7000 metrów kwadratowych i aż ponad 22 tys. metrów sześciennych. Zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdą się tam nie tylko hala sportowa z widownią na 200 miejsc, ale też siłownia, mała sala gimnastyczna, a na dachu dodatkowe boiska do koszykówki i siatkówki.

Nowa hala, pod którą akt erekcyjny uroczyście wmurowano 5 września, ma być gotowa we wrześniu 2023. Jeśli prace pójdą takim tempem jak obecnie może uda się zorganizować w niej już rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/24.  

fot. Fb. Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje