piątek, 14 czerwca 2024 13:00

Woda w krakowskim potoku przybrała kolor krwi. "Apelujemy o ostrożność"

Autor Katarzyna Jamróz
Woda w krakowskim potoku przybrała kolor krwi. "Apelujemy o ostrożność"

Mieszkańcy krakowskich Klin zauważyli niepokojącą barwę potoku Rzewnego. Woda przybrała intensywny kolor czerwony, który swoim wyglądem, na pierwszy rzut oka, może przypominać krew. O tej niecodziennej sytuacji natychmiast powiadomiono służby.

Te zdjęcia to żaden fotomontaż. Na odcinku mierzącym ok. 1,3 km od ul. Zawiłej do osiedla przy ul. Borkowskiej w Krakowie potok Rzewny przybrał intensywny kolor czerwony. O tej niecodziennej sytuacji od razu powiadomiono służby. Na miejsce skierowano Policję, Straż Miejską oraz Straż Pożarną. Sprawa została zgłoszona również Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Potok zmienił kolor na czerwony

Na razie nie wiadomo dlaczego woda w potoku zmieniła swój kolor. – Inspektorzy po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie udali się w teren w celu przeprowadzenia wizji i poboru próbek wody do badań. Na miejscu przeprowadzono oględziny i sporządzono dokumentację fotograficzną. Inspektorzy potwierdzili, że zanieczyszczenie czerwoną substancją potoku występowało na odcinku ok. 1,3 km  – od ul. Zawiłej, aż do osiedla przy ul. Borkowskiej i miejsca ujęcia potoku Rzewny w zabudowany podziemny przepust – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Na miejscu, przed przyjazdem inspektorów, swoje pomiary przeprowadzili również strażacy, którzy nie stwierdzili w wodzie żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych zagrażających środowisku. – W trakcie przeprowadzonych działań nie zaobserwowano śniętych ryb, nie stwierdzono również występowania uciążliwości zapachowej. Sytuacja będzie nadal monitorowana w celu m.in. ustalenia potencjalnego sprawcy zanieczyszczenia – dodają przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Potok Rzewny ma 6,8 km długości. Cały swój bieg przepływa na obszarze miasta Krakowa.

Kolejna taka sytuacja

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar polecił Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego bieżące weryfikowanie sprawy. – Apelujemy o ostrożność, jeśli ktoś zaobserwuje taką substancję i zgłaszanie sygnałów o wszelkich niepokojących zdarzeniach do właściwych służb – apeluje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Co ciekawe, do podobnej sytuacji doszło w środę (12 czerwca) w Zubrzycy Górnej (powiat nowotarski, gmina Jabłonka) – tam potok Solawka również zmienił swoją barwę na czerwoną. Na chwilę obecną nie ustalono źródła zanieczyszczenia.

Fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie

Wcześniej o podobnej sprawie pisaliśmy tutaj:

Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia. Woda przybrała kolor krwi
W środę po południu (12 czerwca) mieszkańcy Zubrzycy Górnej zauważyli niepokojącą barwę potoku Solawka.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka