W środę po południu (12 czerwca) mieszkańcy Zubrzycy Górnej zauważyli niepokojącą barwę potoku Solawka. Woda przybrała kolor czerwono-różowy, który swoim wyglądem, na pierwszy rzut oka, może przypominać krew. – Normalnie jak plaga egipska – komentują internauci.
W środę po południu (12 czerwca) media społecznościowe zalała fala niepokojących zdjęć z Zubrzycy Górnej (powiat nowotarski, gmina Jabłonka). Potok Solawka, w niektórych miejscach, przybrał intensywną, czerwono-różową barwę, która na pierwszy rzut oka może przypominać krew. – Jezu, co to jest? – zastanawiają się internauci.
🔴 #UWAGA 🆘🚨 📍Zubrzyca Górna, powiat nowotarski Służby działają przy zanieczyszczonej rzece. Na miejscu pracują...
Opublikowany przez Małopolska Alarmowo Środa, 12 czerwca 2024
Służby na miejscu
O tej niecodziennej sytuacji od razu powiadomiono służby. Na miejsce udali się strażacy z Nowego Targu, druhowie z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja. Sprawa została zgłoszona również Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. – Badanie papierkami wskaźnikowymi dały wynik neutralny, czyli nie jest to kwas ani zasada – poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.
W Zubrzycy Górnej trwają działania straży związane z próbą ustalenia i zidentyfikowania dziwnego zabarwienia cieku...
Opublikowany przez Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu Środa, 12 czerwca 2024
Jak informują inspektorzy, z wody nie wydobywał się żaden uciążliwy zapach ani nie zaobserwowano śniętych ryb. – Woda przemieszczając się w dół potoku ulegała rozcieńczeniu i barwa stawała się coraz mniej intensywna. (...) Pobrane próbki wody zostały dostarczone do laboratorium w celu prowadzenia kolejnych szczegółowych analiz. Następnie w celu oceny rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia, wraz z próbobiorcą CLB udano się w dół potoku Zubrzyca. Nie stwierdzono zabarwienia potoku ani żadnych innych śladów zanieczyszczenia – poinformował w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Na chwilę obecną nie ustalono źródła zanieczyszczenia.
Fot. Małopolska Alarmowo