piątek, 3 grudnia 2021 10:53

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Autor Artykuł sponsorowany
Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Człowiek muzykę słyszy już w okresie płodowym. Potem towarzyszy mu ona przez całe życie. Aby jednak korzystać z jej dobrodziejstw, warto świadomie podejść do tematu i dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi. Zobacz, dlaczego warto umożliwić dziecku obcowanie z muzyką.

Muzyka zwiększa potencjał intelektualny dziecka

Alfred Tomatis, prekursor badań nad wpływem muzyki na percepcję słuchową, wskazał, że słyszane dźwięki na tyle dynamizują korę mózgową, że u słuchacza można zaobserwować poprawę koncentracji, wzrost kreatywności, szybsze zapamiętywanie, większą motywację do działania, a nawet lepszą postawę ciała. Co ciekawe, człowiek otaczający się muzyką wolniej odczuwa zmęczenie. Muzyka może zwiększać potencjał intelektualny dziecka, ponieważ jej słuchanie sprzyja powstawaniu nowych połączeń synaptycznych między półkulami.

Pod koniec lat 50. rozpoczęły się badania nad wpływem muzyki Mozarta na stan zdrowia. Dowiedziono wówczas, że słuchanie utworów mistrza usprawnić procesy myślowe, co ułatwia uczenie się.

Muzyka wpływa na rozumienie zjawisk matematycznych

Możliwość kontaktu z muzyką to świetna okazja do tego, by prowadzić różne operacje umysłowe. Rozumienie zjawiska rytmu muzycznego przekłada się na łatwiejsze postrzeganie ułamków, całości czy wielokrotności. Z kolei wiedza o kanonie muzycznym czy muzyczno-ruchowym pozwala na łatwiejsze zrozumienie przesunięcia figur w przestrzeni.

Muzyka wsparciem umiejętności językowych

Badania Katie Overy z University of Sheffield wykazały, że muzyka ma pozytywny wpływ na rozwój umiejętności językowych dzieci, a także na zdolność pisania i czytania u maluchów, które były zagrożone dysleksją. Do podobnych wniosków doszli także Sheila Douglas i Peter Williatts, którzy wykorzystali ćwiczenia melodyczne oraz rytmiczne do podnoszenia umiejętności czytania u dzieci.

Muzyka kształtuje gust estetyczny

Obcowanie z muzyką wzbogaca sposób myślenia dziecka. Ma wpływ na kształtowanie jego indywidualnych uczuć oraz ocen. Dzięki kontaktowi z muzyką mały człowiek uczy się wartościowania oraz wydawania własnych opinii. Są to umiejętności ważne także w innych aspektach życia.

Edukacja muzyczna – dar na całe życie

Muzyka może przekładać się na sprawność umysłową w kolejnych latach życia. Ciekawe badania przeprowadziła w tym zakresie Brendy Hanna-Pladdy, która wykazała, że seniorzy, którzy w dzieciństwie uczyli się muzyki przez co najmniej 10 lat, obecnie są bardziej sprawni intelektualnie niż ich rówieśnicy bez takiego doświadczenia.

Lepsza koncentracja, wzrost kreatywności czy szybsze zapamiętywanie – to tylko niektóre zalety edukacji muzycznej. Wnioski są tu jednoznaczne – jeżeli chcesz, by Twoje dziecko lepiej radziło sobie z obowiązkami szkolnymi i domowymi, a przy tym było gotowe na kolejne wyzwania, zadbaj o jego edukację muzyczną. Na ciekawe zajęcia muzyczne można zapisać pociechę w CKS Sulejówek. Do wyboru: nauka gry na pianinie, nauka gry na skrzypcach, nauka gry na gitarze czy też nauka śpiewu i emisji głosu.

Artykuł powstał przy współpracy z https://cksulejowek.pl/.

Bibliografia:

Zeszyty Psychologiczno-Pedagogiczne Centrum Edukacji Artystycznej, Zeszyt nr 2, http://psychologdlamuzyka.pl/wp-content/uploads/2019/10/Zeszyt-CEA-nr-2.pdf.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka