wtorek, 29 września 2020 12:55

Wracają obostrzenia! Restauracje do 22, mniej osób na weselach, obowiązkowe maseczki. Nowe rozporządzenie MZ

Autor Marzena Gitler
Wracają obostrzenia! Restauracje do 22, mniej osób na weselach, obowiązkowe maseczki. Nowe rozporządzenie MZ

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach w strategii walki z koronawirusem. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów zmieni m.in. zasady w organizacji wesel, noszenia maseczek i funkcjonowania lokali gastronomicznych. Zmiany obejmą nawet zieloną strefę.

Jak poinformował minister resort zamierza ograniczyć dopuszczalną liczbę gości na weselach i uroczystościach rodzinnych. Przypomniał, że w ostatnim okresie w Małopolsce właśnie wesela odpowiadały za 10% nowych zakażeń koronawirusem. Jakie zmiany szykuje Ministerstwo Zdrowia?

Mniejsze wesela

Do 100 osób zostaną ograniczone wesela w strefie zielonej, a do 75 w strefie żółtej. W strafie czerwonej pozostanie dopuszczalna liczba 50 uczestników, nie licząc obsługi.

Obowiązkowe maseczki

Według nowego rozporządzenia maseczki, które dotąd były obowiązkowe w strefie czerwonej nawet na otwartej przestrzeni, nosić będą musiały na dworze również osoby przebywające w strefie żółtej.

Lokale otwarte do godz. 22

Minister podkreślił, że nie wprowadza dodatkowego obostrzenia liczby gości na weselach w strefie czerwonej. Wchodzi tu bowiem nowe ograniczenie. Lokale gastronomiczne, puby i restauracje będę mogły funkcjonować tylko do godz. 22.

Nowe rozporządzenie zostanie przygotowane w najbliższym czasie, a zmiany mogą wejść w życie już w przyszłym tygodniu.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje