czwartek, 23 stycznia 2020 09:44

Zablokują zakopiankę. Korki będą gigantyczne. Jak je objechać?

Autor Mirosław Haładyj
Zablokują zakopiankę. Korki będą gigantyczne. Jak je objechać?

Mieszkańcy Krzyszkowic w powiecie myślenickim zapowiedzieli blokadę DK 47, czyli popularnej zakopianki. Ma do niej dojść w najbliższą sobotę rano, 25 stycznia w godzinach 8:00 – 11:00.

Blokowanie drogi jest wyrazem ich protestu, bowiem już od kilku lat mieszkańcy zabiegają o poprawę bezpieczeństwa na trasie do Zakopanego. Chodzi o problem z włączeniem się do ruchu na skrzyżowaniu lokalnej drogi powiatowej biegnącej przez Krzyszkowice z zakopianką. Mocno utrudnione jest zwłaszcza wykonanie manewru skrętu w lewo, z kierunku centrum wsi i przedostanie się na drugą nitkę biegnąca w kierunku Myślenic. Bezpiecznie nie czują się również piesi, ponieważ na usytuowanym w tym miejscu przejściu nie ma sygnalizacji.

Nieprzypadkowy termin

Mieszkańcy Krzyszkowic od lat bezskutecznie zabiegają o wybudowanie na problematycznym wyjeździe bezkolizyjnego skrzyżowania. Mimo urzędniczych obietnic nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Zdesperowani Krzyszkowiczanie postanowili zaprotestować i zablokować zakopiankę. Sobotni termin, który wybrali jest nieprzypadkowy i może nastarczyć kierowcom wielu problemów. 25 stycznia rozpoczynają się ferie w Małopolsce, ale również w kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Z pewnością nie zabraknie uczniów udających się na zimowy wypoczynek do Zakopanego. Poza młodzieżą szkolną na trasie zakopianki znajdą się rónież kibice, którzy będą podróżować dla sportowych emocji na Puchar Świata w skokach narciarskich. O utrudnianych czekający z tej racji w stolicy polskich gór pisaliśmy już na naszym portalu. Teraz, wszyscy udający się na Podhale drogą krajową 47 muszą liczyć z jeszcze większymi problemami w ruchu.

Objazd

Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana jest na wytyczenie objazdu przez drogę krajową nr 52 i drogami wojewódzkimi 956 i 955 (przez Głogoczów, Krzywaczkę, Biertowice i Jawornik).

Policjanci będą na miejscu protestu, gdzie dbać będą o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

3 mln zł na przebudowę

W czwartek 16 stycznia, w siedzibie Oddziału GDDKiA w Krakowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieszkańców Krzyszkowic, władz gminy i powiatu dotyczące przebudowy skrzyżowania na DK7 w tej miejscowości na bezkolizyjny węzeł.

Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o tym, jakie działania już zostały pojęte ze strony GDDKiA w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła. Zgodnie ze wstępną koncepcją po przebudowie skrzyżowania przejazd drogą powiatową odbywał się będzie pod jezdnią drogi krajowej DK7, popularnej zakopianki. Również pod jezdnią będzie ciąg pieszo-rowerowy. Wykonana została analiza techniczna dla tej inwestycji, przygotowano Program Inwestycyjny i w tym roku planowane są badania geologiczne i analiza inwestycji pod względem środowiskowym. Sama budowa przewidywana jest na lata 2022-2023.

Przedstawiciel samorządu powiatowego poinformował zebranych na spotkaniu, że w czwartek 16 stycznia 2020 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę o przeznaczeniu 2 mln zł na budowę węzła w Krzyszkowicach. Zapewnił także, że służby powiatu działać będą bez zwłoki przy wydawaniu niezbędnych uzgodnień. Burmistrz Myślenic zapewnił o przeznaczeniu 1 mln zł na tą inwestycję ze strony gminy.

Chcą być zauważeni

Część przedstawicieli mieszkańców Krzyszkowic po wysłuchaniu wyjaśnień i odpowiedzi na zadane pytania uznała jednak, że chce nagłośnić problem i oczekuje realizacji inwestycji jak najszybciej. W tym celu zaplanowali akcję protestacyjną na 25 stycznia. Będzie on polegał na chodzeniu po przejściu dla pieszych w Krzyszkowicach, na zakopiance.

Na odcinku DK7 od Krakowa do Myślenic w ciągu ostatnich kilku lat (od 2016 r.) dla poprawy bezpieczeństwa wybudowano 5 kładek dla pieszych: po 2 w Jaworniku i Głogoczowie oraz jedną w Gaju. Trwa opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla węzła w Libertowie i złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej planowane jest w tym roku. W październiku 2019 podpisano umowę z wykonawcą projektu i trwają prace projektowe węzła w Myślenicach, które mają się zakończyć uzyskaniem ZRID. Przetarg na roboty budowlane planowany jest w 2021 r. Zakończenie robót przewidywane jest na 2023 r. W grudniu 2019 podpisano umowę na projekt i budowę węzła w Gaju i trwa już projektowanie. Na wykonanie wszystkich prac przeznaczone jest 27 miesięcy.

Przygotowanie projektu wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację węzła ma potrwać 16 miesięcy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie będą wliczane okresy zimowe czyli okresy od 15 grudnia do 15 marca. W sumie na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców oraz zwiększenie płynności ruchu, na odcinku zakopianki od Krakowa do Myślenic zaangażowane jest 250 mln zł. Planowane są także kolejne inwestycje.

Inf.: KPP Myślenice, gazeta.pl, GDDKiA

Podhale - najnowsze informacje