poniedziałek, 23 sierpnia 2021 10:28

Wyjątkowe zjawisko na niebie. Niebieski Księżyc ma szczególne znaczenie

Autor Aleksandra Tokarz
Wyjątkowe zjawisko na niebie. Niebieski Księżyc ma szczególne znaczenie

Pełnia Księżyca 22 sierpnia należała do wyjątkowych. Pierwszy raz od kilku lat pełnie Księżyca wystąpiły na tle tego samego gwiazdozbioru – informuje RadioZet. Mieliśmy okazję obserwować tzw. Niebieski Księżyc. Następna taka okazja za kolejne kilka lat.

Zmieniający się obraz luny, zwany fazami Księżyca, to zjawisko związane z ruchem ciał niebieskich. Każda pełnia Księżyca jest początkiem kolejnego miesięcznego cyklu. Wszystkie mają swoją własną nazwę, jednak to właśnie Niebieski Księżyc posiada wyjątkowe znaczenie – symbolizuje bowiem coś niezwykle rzadkiego, jak właśnie to astronomiczne zdarzenie, którego mogliśmy być wczoraj świadkami.

Pierwszy raz od kilku lat dwie pełnie Księżyca wystąpiły na tle tego samego gwiazdozbioru – to właśnie Niebieski Księżyc. 24 lipca 2021 roku mogliśmy obserwować pełnię Księżyca w Wodniku niedługo po tym, gdy Słońce weszło w znak Lwa, a 22 sierpnia - po jego przejściu do znaku Panny.

Zarówno w lipcu, jak i sierpniu, pełnia rozpoczęła nowy cykl księżycowy w znaku Wodnika. Jak się jednak okazuje jedna z nich była „nadprogramowa”, gdyż wypadła jako trzynasta w roku. Jest to naturalne zjawisko, które wiąże się z latami przestępnymi – informuje RadioZet. Co kilka lat w 12-miesięcznym rocznym okresie zdarza się jedna pełnia Księżyca, której nie uwzględniono w kalendarzu. Wypada wówczas w tym samym znaku, co poprzednia. Zjawisko to nazywane jest Niebieskim Księżycem.

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje