niedziela, 9 lipca 2023 09:59

Wypadek paralotniarzy na Szczeblu. Błyskawiczna akcja

Autor Marzena Gitler
Wypadek paralotniarzy na Szczeblu. Błyskawiczna akcja

W sobotę, 8 lipca para paralotniarzy startująca w tandemie spadła na zbocze góry Szczebel w Beskidzie Wyspowym. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej poszkodowana kobieta w ciągu 10 minut trafiła do szpitala.

O zdarzeniu poinformowała Grupa Podhalańska GOPR.

🔺️ 08.07.2023 r., godzina 12.56 - Ratownik dyżurny na Stacji Centralnej GP GOPR przyjmuje zgłoszenie od świadka, o...

Opublikowany przez Grupa Podhalańska GOPR Sobota, 8 lipca 2023

"08.07.2023 r., godzina 12.56 - Ratownik dyżurny na Stacji Centralnej GP GOPR przyjmuje zgłoszenie od świadka, o poszkodowanej, która startowała w tandemie, niestety w wyniku nieudanego startu doznała urazu kręgosłupa. Miejsce - Szczebel, Beskid Wyspowy. Natychmiast wyjeżdża zespół z Rabki, dodatkowo zadysponowano śmigłowiec policyjny, który wspólnie z GP GOPR realizował pokazy ratownicze podczas pikniku lotniczego w Nowym Targu - relacjonują ratownicy. - Jednocześnie poinformowano SOR w Szpitalu w Nowym Targu o konieczności przyjęcia śmigłowca z poszkodowaną. Ustalono, że kolejny kontakt z SOR-em nastąpi w momencie wylotu śmigłowca ze Szczebla wraz z poszkodowaną.

O 13.15 na miejsce dociera zespół z Rabki, rozpoczyna zaopatrywanie poszkodowanej i oczekuje na śmigłowiec, który przylatuje dwie minuty później. Ratownicy przy użyciu technik linowych desantują się z podkładu śmigłowca.

Godzina 13:45 - odlot śmigłowca spod Szczebla wraz z poszkodowaną do szpitala, rozpoczęcie powrotu zespołu z Rabki do Centrali. Poinformowano SOR w Nowym Targu o rozpoczęciu transportu - czas dolotu do lądowiska przy szpitalu 7-10 minut. Godzina 13.58 - przekazanie poszkodowanej na lądowisku, przy Szpitalu Powiatowym w Nowym Targu. Godzina 14.24 - zakończenie akcji, powrót wszystkich zespołów na miejsce dyżurowania" - czytamy w poście.

"Dzisiejsze działanie to doskonały przykład wieloletniej współpracy między Grupą Podhalańską GOPR, a Wojewódzką Komendą Policji w Krakowie. Dziękujemy Małopolskiej Policji i Szpitalowi Powiatowemu w Nowym Targu. Dzięki sprawnej współpracy między naszymi instytucjami poszkodowanej szybko udzielono pomocy, a dzięki ewakuacji drogą lotniczą w 10 minut znalazła się w szpitalu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. Dziękujemy pilotom za perfekcyjne latanie w warunkach górskich. Poszkodowanej życzymy szybkiego powrotu do zdrowia" - podsumował GOPR.

Szczebel (976 m n.p.m.) to szczyt w Beskidzie Wyspowym. Wznosi się nad miejscowościami Kasinka Mała, Lubień, Tenczyn, Glisne i Mszana Dolna. 300 metrów od wierzchołka idąc w stronę Małego Szczebla szlakiem czarnym, znajduje się stanowisko dla paralotniarzy. Trasa na szczyt ma ponad 3 km.

fot. Grupa Podhalańska GOPR

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka