wtorek, 22 września 2020 12:37

Szef MZ: Wzrośnie liczba zakażeń. Tysiąc przypadków dziennie!

Autor Emilia Gara
Szef MZ: Wzrośnie liczba zakażeń. Tysiąc przypadków dziennie!

"Należy spodziewać się kontynuacji trendu około tysiąca nowych przypadków koronawirusa dziennie" - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Minister zwrócił również uwagę jak ważne jest przestrzeganie zasady DDM - dezynfekcja, dystans, maseczki.

W poniedziałkowym spotkaniu z ministrem Adamem Niedzielskim brał udział wojewoda małopolski - Łukasz Kmita, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - prof. Andrzej Matyja oraz dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Marcin Jędrychowski. Na spotkaniu omówiono sytuację szpitala i regionu, bowiem w Małopolsce liczba zakażonych jest ciągle na wysokich poziomie. Na konferencji prasowej minister poinformował, że szpitale są przygotowane na wzrost zachorowań. Obecnie zajętych jest niecałe 2 tysiące łóżek z około 6, 5 tysiąca, ale ta liczba może być bardzo szybko zwiększona nawet do 10 tysięcy.

Na konferencji Minister Zdrowia odniósł się do zasadności ograniczania lotów.

- Trwa dyskusja na temat zasadności ograniczania lotów w krajach Unii Europejskiej. Lecąc z Hiszpanii można się przesiąść w Berlinie i nie trzeba lecieć bezpośrednio. Pod względem racjonalności tego rozwiązania zastanawiamy się czy w strefie Schengen takie obostrzenia powinny obowiązywać. Decyzja nie została, jednak jeszcze podjęta.


Minister odniósł się, także do sytuacji panującej w Domach Opieki Społecznej.

Nadal stosujemy duży reżim w stosunku do DPSów. Toczy się dyskusja czy nie umożliwić odwiedzin, szczególnie przez osoby bliskie. Jestem po konsultacjach z konsultantem do spraw chorób zakażanych. Podtrzymujemy stanowisko, że taki zakaz odwiedzin powinien nadal funkcjonować. Jednym z instrumentów objęcia specjalną opieką tych osób jest testowanie wszystkich nowo przyjmowanych do DPSów.

Na konferencji nie zabrakło słów od Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Więcej w materiale.

Małopolska - najnowsze informacje