czwartek, 29 lipca 2021 10:38

Z Krakowa na weekend. Lepszy dojazd do sanktuarium w Czernej i zamku w Tenczynie

Autor Marzena Gitler
Z Krakowa na weekend. Lepszy dojazd do sanktuarium w Czernej i zamku w Tenczynie

W najbliższą sobotę ruszą nowe linie rekreacyjne, które ułatwią dojazd do sanktuarium w Czernej i zamku w Tenczynie. Dojazd będzie skomunikowany z pociągami z Krakowa do Krzeszowic.

Co prawda w połowie wakacji, ale mimo to cieszy uruchomienie kolejnych linii rekreacyjnych, które ułatwią mieszkańcom Krakowa i turystom dojazd do najatrakcyjniejszych miejsc w rejonie podkrakowskim.

Do weekendowych autobusów rekreacyjnych, którymi można szybko dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Będkowskiej i Niepołomic, oraz sezonowych linii do Przylasku Rusieckiego i na Bagry dojdą teraz dwa dodatkowe połączenia, które również będą uruchamiane w zależności od prognozy pogody. W każdy czwartek będzie publikowany komunikat informujący o tym, czy w dany weekend wyjada na swoje trasy.

Nowe linie to efekt zabiegów starosty krakowskiego Wojciecha Pałki, wójta Krzeszowic  Wacława Gregorczyka oraz samorządowców z gminy Krzeszowice. Połączenie uruchomił Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie w porozumieniu ze spółką Polregio.

Dzięki temu posiadacze biletów okresowych Komunikacji Miejskiej w Krakowie na dowolną strefę biletową oraz osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Krakowie, będą mogli bez dodatkowych opłat podróżować pociągami spółki Polregio na trasie „Kraków Główny” – „Krzeszowice” (w obu kierunkach) w dniach kursowania linii.

Pasażerowie będą również mogli jeździć na obu liniach na podstawie biletów ważnych w pociągach spółki Polregio. Na obu nowych liniach obowiązują bilety komunikacji miejskiej w Krakowie.

Nowe linie wyjadą pierwszy raz na trasy w sobotę, 31 lipca. Linia LR6 z Krzeszowic zawiezie nas do zamku w Tenczynie, a LR9 do Czernej.  

Linie LR6 i LR9 będą kursować w soboty i dni świąteczne, w godzinach 8.00–19.00, co około 60 minut. Rozkład jazdy zostanie dostosowany do godzin przyjazdów i odjazdów pociągów spółki Polregio, łączących Kraków i Krzeszowice.

Można jechać też bez przesiadki z pociągu na autobus czy odwrotnie, bo dodatkowo, realizowany będzie jeden kurs wariantowy, z pętli „Bronowice Małe” – „Rudno Zamek”/„Czerna Las”, w godzinach porannych oraz jeden kurs zjazdowy, relacji „Rudno Zamek”/„Czerna Las” – „Bronowice Małe”, w godzinach wieczornych.

Nowe linie rekreacyjne zawiozą nas do przepięknie położonych zabytków, związanych z historią rodu Tęczyńskich herbu Topór. Linią LR6 dojedziemy pod gniazdo rodowe Tęczyńskich – malownicze ruiny zamku Tenczyn, wybudowane na wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego. Z kolei linia LR9 poprowadzi w górę doliny Eliaszówki, do ufundowanego przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, zabytkowego klasztoru karmelitów bosych i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Eliasza w Czernej. Do kompleksu klasztornego należy również muzeum i Diabelski Most. Zabytek położony jest w rezerwacie przyrody Dolina Eliaszówki – części Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, a w pobliżu warto też odwiedzić zabytkowy drewniany kościółek w Paczółtowicach.

Nowe linie pojadą na trasach:

  • LR6„Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – Krzeszowice, Tenczynek, Rudno – „Rudno Zamek”. Wariant trasy: „Bronowice Małe” – rondo Ofiar Katynia, „Krzeszowice Dworzec Autobusowy”, Tenczynek, Rudno – „Rudno Zamek”.
  • Autobusy zatrzymają się na przystankach: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” i „Rudno Zamek” (oraz dodatkowo „Bronowice Małe”, „Bronowice SKA”, „Rondo Ofiar Katynia” na trasie wariantowej). Przystanek początkowy będzie się znajdował w pobliżu stacji Krzeszowice, na dworcu autobusowym.
  • LR9 „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – Krzeszowice, Czerna – „Czerna Las”. Wariant trasy: „Bronowice Małe” – rondo Ofiar Katynia, „Krzeszowice Dworzec Autobusowy”, Czerna – „Czerna Las”.
  • Autobusy zatrzymają się na przystankach: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy”, „Czerna Klasztor”, „Czerna Las” (oraz dodatkowo „Bronowice Małe”, „Bronowice SKA”, „Rondo Ofiar Katynia” na trasie wariantowej). Przystanek początkowy będzie się znajdował w pobliżu stacji Krzeszowice, na dworcu autobusowym.

Linia LR6: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Rudno Zamek”

komunikacja Kraków Krzeszowice zamek w Tenczynie
Trasa linii LR6 - graf. ZTP Kraków

Linia LR9: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Czerna Las”

komunikacja Kraków Krzeszowice Czerna
Trasa linii LR9 - graf. ZTP Kraków

Linie LR6 i LR9: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Rudno Zamek” i „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Czerna Las”

komunikacja turystyka Kraków Krzeszowice zamek w Tenczynie Czerna
Trasa linii LR6 i LR9 - graf. ZTP Kraków

Zasady honorowania biletów Polregio w autobusach linii LR6 i LR9:

  • okresowych, na trasach pomiędzy dowolną stacją (przystankiem), mającą w nazwie „Kraków” (w tym „Kraków Business Park”) a inną stacją (przystankiem) oraz pomiędzy stacją (przystankiem) „Zabierzów” lub „Rudawa” a inną stacją (przystankiem), o ile na tych trasach jest obsługiwana stacja „Krzeszowice”
  • strefowych – czasowych lub liniowych, ważnych na trasach podanych wyżej
  • jednorazowych, na przejazd w jedną stronę lub „tam i z powrotem” na trasach takich, jak w biletach okresowych

fot. Marzena Gitler / Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje