wtorek, 28 lutego 2023 19:20

[Wideo] "To haniebny wyczyn". Z okazji urodzin nagrali, jak znęcają się nad kotem

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[Wideo] "To haniebny wyczyn". Z okazji urodzin nagrali, jak znęcają się nad kotem

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju opublikowało drastyczne nagranie, na którym zarejestrowano, jak mężczyzna rzuca kotem. Film został zamieszczony w mediach społecznościowych jako życzenia.

W sobotę (25 lutego) w godzinach popołudniowych do pracowników Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju wpłynęło przerażające, anonimowe zgłoszenie.

–  Osoba zgłaszająca wysłała 2 posty, które zostały zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook; w jednym były zdjęcia, a drugi zawierał film zarejestrowany telefonem komórkowym. Posty były wysłane jako życzenia urodzinowe. Zarówno na filmie jak i na zdjęciach było widać w „roli głównej” jednego, uśmiechniętego, zadowolonego z siebie młodego mężczyznę, który był adresatem życzeń

– czytamy na facebookowym profilu towarzystwa.

Na filmie zarejestrowano, jak młody mężczyzna, stojąc twarzą do kamery, którą obsługiwała inna osoba (i nagrywała wyczyny mężczyzny), rzuca za siebie, na dość dużą odległość, bezbronnym, przerażonym kotem, który w czasie „lotu” uderza o gałąź drzewa i spada na ziemię. Po upadku kot podrywa się do ucieczki, a jego oprawca rusza za nim, chcąc dogonić bezbronne zwierzę! Podczas biegu za kotem mężczyzna potyka się i upada na ziemię, jednak nie zatrzymuje się, tylko podnosi się z ziemi i biegnie dalej za kotem. Operator śmieje się z całej sytuacji i naciąga na twarz podkoszulek.

– W poście, który zawiera kilkanaście zdjęć, znalazło się zdjęcie, na którym widać tego samego młodego, uśmiechniętego mężczyznę „aktora”. Tym razem mężczyzna, który rzucał kotem, przebywając w pomieszczeniu, podnosi innego kota, trzymając go za skórę w okolicy środkowej części kręgosłupa. Ten haniebny „wyczyn” również fotograf uwiecznił na zdjęciu. Jak widać na filmie i zdjęciu, mężczyzna dopuszczający się tych czynów nie jest sam. Obok niego są inne osoby (tj. fotograf oraz nagrywający wspomniany film), uczestniczące w tym haniebnym procederze  które przyzwalają na haniebne zachowania mężczyzny i podpuszczają do zadawania bólu i cierpienia kotom!

– piszą pracownicy placówki.

Inspektor po otrzymaniu zgłoszenia i skompletowaniu materiału dowodowego, natychmiast udała się do Limanowej i złożyła zawiadomienie o możliwości popełnia przestępstwa w Komendzie Powiatowej Policji w Limanowej.

– Oczywiście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad dwoma kotami dotyczy nie tylko młodego mężczyzny, który zadawał ból kotom, ale również pozostałych uczestników tego czynu. Ponadto nasza inspektor wnioskowała o zabezpieczenie u ww. osób wszystkich nośników elektronicznych, gdyż zachodzi prawdopodobieństwo, że na nośnikach są inne dowody zachowań, które mogą świadczyć o naruszeniu przepisów prawa oraz świadczących o znęcaniu się nad zwierzętami i świadomego zadawania bólu niewinnym zwierzętom. Nasza inspektor wróciła z Limanowej około północy. Z naszych ustaleń wynika, że osoba która była sprawcą wspomnianych czynów i zadawała ból kotom, na swoim profilu na Facebooku podaje, że mieszka w miejscowości Przyszowa oraz uczęszczała do Gimnazjum nr 1 w miejscowości Przyszowa w powiecie limanowskim. Pozostali uczestnicy to znajomi sprawcy wyżej opisanych czynów

– relacjonują pracownicy towarzystwa.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Udało im się ustalić dane personalne osób, które brały udział w "zabawie" oraz przeprowadzili niezbędne czynności.

– W tym miejscu, w imieniu naszego Towarzystwa pragnę podziękować wszystkim funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, którzy byli zaangażowali w interwencję.  Bardzo Państwu dziękujemy, za pomoc i pełen profesjonalizm skutkujący ujawnieniem sprawcy czynu i innych osób biorących udział w haniebnym procederze, które nie reagowały i dopuściły do zadawania bólu kotom

– piszą pracownicy towarzystwa i dodają:

– Nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania. Nasze Towarzystwo wykonuje uprawnienia (prawa) pokrzywdzonego i będzie działać jako oskarżyciel posiłkowy. Z uwagi na fakt, że sprawca tych czynów oraz osoby, które były ich świadkami są to uczniowie, nasze Towarzystwo o całej sprawie powiadomi ich szkoły, kluby sportowe oraz zakłady, gdzie te osoby odbywały praktyki szkolne. Będziemy również żądać spotkania z dyrektorami szkół do których uczęszczają  te osoby. Ponadto będziemy występować do szkół o przeprowadzenie z młodzieżą spotkań edukacyjnych w zakresie godnego traktowania zwierząt oraz przedstawienia obowiązujących przepisów prawa, które chronią zwierzęta. Nie ma przyzwolenia na takie zachowania i każdy taki haniebny czyn będzie zgłaszany organom ścigania, a osoby krzywdzące zwierzęta będą ukarane. Policja ustala kiedy zostały wykonane zdjęcia oraz nagrany film i w jakim wieku były wtedy osoby uczestniczące w tych wydarzeniach. Dodatkowo policja ustala co się stało z dwoma kotami, które były dręczone oraz kto był ich właścicielem.  Przypominamy osoba która doprowadza do bólu cierpienia zwierząt łamie prawo. Łamie prawo również ta osoba która nie reaguje i dopuszcza do krzywdzenia zwierzęta!

Poniżej drastyczne nagranie opublikowane przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju.

Inf.: Facebook, YouTube

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje