sobota, 29 stycznia 2022 11:20

Zachorowałeś na Covid-19 lub masz kwarantannę, a mieszkasz w Krakowie? Sprawdź, jak miasto może Ci pomóc

Autor Mirosław Haładyj
Zachorowałeś na Covid-19 lub masz kwarantannę, a mieszkasz w Krakowie? Sprawdź, jak miasto może Ci pomóc

Kraków wychodzi na przeciw zakażonym koronawirusem i osobom objętym kwarantanną. Przeczytaj, jaka pomoc jest oferowana mieszkańcom.

W związku z dużą liczbą chorych na koronawirusa, a także osób objętych kwarantanną, miasto oferuje mieszkańcom różne formy pomocy. Jest przeznaczona zwłaszcza dla tych, których szczególnie mocno dotykają obostrzenia związane z epidemią.

Dla osób objętych kwarantanną

Osoby przebywające na kwarantannie na terenie Krakowa, potrzebujące wsparcia w formie żywności, mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:

  • telefonicznie pod numerem 887 202 946 – przez siedem dni w tygodniu, w godz od 10.00 do 14.00
  • elektronicznie: kontakt@mops.krakow.pl – od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30–13.00

Zakupy dla seniora

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi usługę „Zakupy dla seniora”, adresowaną do mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 60. roku życia, którzy mieszkają samotnie bądź z drugą osobą w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością.

W ramach tej usługi, pracownicy ośrodka robią zakupy podstawowych artykułów spożywczych, środków czystości i higienicznych w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, w wybranym hipermarkecie oferującym szeroki asortyment artykułów. Przypominamy, że koszt zakupów pokrywa zainteresowany.

Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerem telefonu 695 802 255w środy i czwartki od godz. 8.00 do 13.00.

Zamówienia zakupów są realizowane z podziałem na rejony i według poniższego harmonogramu:

  • środa (z dostawą w czwartek): Bieżanów-Prokocim, Dębniki, Grzegórzki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze, Podgórze Duchackie, Stare Miasto, Swoszowice, Zwierzyniec
  • czwartek (z dostawą w piątek): Bieńczyce, Bronowice, Czyżyny, Krowodrza, Mistrzejowice, Nowa Huta, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Wzgórza Krzesławickie

W wyjątkowych sytuacjach i po wcześniejszym uzgodnieniu jest możliwa realizacja zamówień poza harmonogramem.

Pomoc psychologiczna

Sytuacja zagrożenia epidemicznego może być trudnym przeżyciem, wywołującym stres czy stany depresyjno-lękowe, dlatego przypominamy, że Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie udziela nieodpłatnego, telefonicznego wsparcia psychologicznego.

Zaproszenie do rozmowy z psychologami OIK kieruje zwłaszcza do chorych, samotnych, seniorów, osób objętych kwarantanną, a także wszystkich, którzy źle znoszą sytuację odosobnienia, boją się o swoją przyszłość lub czują się teraz opuszczeni i smutni.

Jeśli potrzebujesz porozmawiać i uzyskać pomoc specjalisty – zadzwoń pod numer telefonu: 12 421 92 82. Jest czynny przez całą dobę. Dodatkowe informacje na profilu OIK na Facebooku.

Ośrodek uruchomił także całodobową linię telefoniczną, przeznaczoną dla małopolskiego personelu medycznego. Pod numerem telefonu: 502 273 430specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej udzielają pomocy psychologicznej osobom narażonym na długotrwały stres, wyczerpanie psychiczne oraz doświadczenia urazowe związane z pracą z osobami zakażonymi koronawirusem.

Mieszkańcy Krakowa mogą także uzyskać bezpłatne wsparcie psychologiczne w Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej, umawiając się na konsultację z psychologiem lub terapeutą w jednym z czterech stacjonarnych punktów pomocy. Infolinia pod numerem telefonu: 572 882 200.

INFOLINIA NFZ DOTYCZĄCA KORONAWIRUSA: 800 190 590

Aktualne informacje o tym, co zrobić w przypadku podejrzenia koronawirusa, o testach na COVID-19, postępowaniu w przypadku kwarantanny i izolacji, szczepieniach przeciw COVID-19, a także obowiązujących ograniczeniach, znajdują się na stronie internetowej gov.pl/koronawirus.

Inf.: UM Kraków
Fot.: Bogusław Świerzowski/ UM Kraków

Czytaj również:

Wojewoda chce, by zakażeni lekarze leczyli pacjentów z Covid-19? Mamy komentarz
Wiadomości małopolska: Wojewoda Małopolski, wbrew temu, co piszą lokalne media, nie wysunął pomysłu, by podczas piątej fali epidemii pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, byli leczeni przez zakażonych Covid-19 lekarz.
Kraków: Rekord za rekordem. Miasto z najwyższym współczynnikiem zakażeń w województwie
53 420 - tyle nowych zakażeń odnotowano w dzisiejszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia. W Małopolsce było ich 4 557 a w Krakowie 1 637. Rekordowe tendencje w skali kraju przełożyły się na te w województwie i jego stolicy. Współczynnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców dla regionu wynosi…
“W tym tempie zdążymy na VII falę”. Falstart rządu z punktami testowymi w aptekach. W całym kraju jest ich... 64
Miały być za darmo i co najważniejsze powszechnie dostępne. Dzisiaj wykonanie darmowego testu antygenowego na koronawirusa, zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, powinno być możliwe w każdej aptece. Rząd zaliczył jednak olbrzymi falstart, ponieważ oficjalnie na 13 tys. placówe…
Kraków

Kraków - najnowsze informacje