środa, 1 stycznia 2020 20:42

Zakopane. COS oddał do użytku zmodernizowane trasy i internat sportowy. Zobacz, na co przeznaczono 27 mln zł

Autor Mirosław Haładyj
Zakopane. COS oddał do użytku zmodernizowane trasy i internat sportowy. Zobacz, na co przeznaczono 27 mln zł

Rozbudowane trasy narciarskie i nowy internat sportowy zostały oddane do użytku w sobotę 28 grudnia ub. r. w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Łączny koszt obu inwestycji to 27 mln zł. Zmodernizowane i rozbudowane trasy biegowe mają długość od 1300 do 3750 metrów. Trasa o długości 2500 m jest oświetlona, a także posiada pełną infrastrukturę naśnieżającą.

Dyrektor zakopiańskiego ośrodka Sebastian Danikiewicz dodał, że otwarte w sobotę trasy są bardzo ważnym elementem infrastruktury treningowej.

Wiadomo, że jeżeli chodzi o biegi narciarskie i biathlon to jest niezmiernie ważny element całej infrastruktury w COS. Ale nie tylko dla tych dyscyplin, bo trasy biegowe są też uzupełnieniem innego szkolenia, m.in. kajakarzy, wioślarzy i wszystkich innych dyscyplin, w których wydolność tlenowa jest bardzo ważna – powiedział.

Danikiewicz podkreślał, iż bardzo ważne jest też oddanie nowego obiektu noclegowego w zakopiańskim COS:

Dzięki temu mamy możliwość stworzenia warunków do rozwoju wielu dyscyplin. Już teraz bardzo wzrosła nam liczba zgrupowań związku kajakowego. Będzie też dużo więcej grup biegowych, niż w poprzednich latach – wyjaśnił.
– Dzięki temu wielu zawodników może trenować na naszych obiektach i nie musi szukać ośrodków zagranicznych – cieszy się zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu Andrzej Kalinowski. – To naprawdę duża inwestycja i bardzo się cieszę, iż udało nam się ją skończyć w terminie. Po to jest te sześć ośrodków w Polsce, żeby nasi sportowcy trenowali u nas i nie musieli wyjeżdżać zagranicę. Słuchamy sportowców, jesteśmy otwarci na ich propozycje i rozwijamy ośrodki – dodał.

W nowym internacie sportowym jest 106 dodatkowych miejsc noclegowych, co znacznie zwiększa możliwości przyjmowania grup treningowych, bo obłożenie obiektów COS w Zakopanem w wielu momentach roku jest bardzo duże.  W ostatnich czterech latach dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu w COS Zakopane zrealizowane zostały już inwestycje za ponad 100 mln zł. Cały czas trwa także inwestycja za 44 mln zł, czyli modernizacja kompleksu Średniej Krokwi.

2020 rok też będzie obfitował w duże inwestycje, m.in. prowadzimy prace w kompleksie Średniej Krokwi, budujemy hotel w Giżycku, będziemy budowali halę sportową w Wałczu itd. To będzie rok sporych inwestycji w ośrodkach COS – dodaje zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu Andrzej Kalinowski.

W sobotę 28 grudnia 2019 roku odbyły się zawody biegowe "Cross Country Tatra Cup", które były okazją do uroczystego otwarcia tras COS-OPO w Zakopanem.

Info, fot., wideo: COS Zakopane

Podhale - najnowsze informacje