piątek, 13 września 2019 03:57

Zakopane dołącza do akcji "Polska pod Krzyżem"

Autor Mirosław Haładyj
Zakopane dołącza do akcji "Polska pod Krzyżem"

Zakopane włącza się w ogólnopolską akcję "Polska pod krzyżem". 14 września br., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, o godz. 14:00 na Równi Krupowej rozpocznie się spotkanie modlitewne podczas którego odprawiona zostanie Msza święta po której odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa. Organizatorem tego spotkania modlitewnego jest fundacja Solo Dios Basta, która zainicjowała takie wydarzenia jak „Różaniec do granic”, czy „Wielką pokutę”.

Jak informują organizatorzy akcja jest kontynuacją „Różańca do granic”, który odbył się w 2017 r. Nie ma jednak charakteru pokutnego, lecz ewangelizacyjny - jest wezwaniem do nawrócenia i do wyznania wiary oraz odpowiedzią na ostatnie wydarzenia w kraju:

„Dwa lata temu zgromadziliśmy się wokół granic Polski, aby w wielkiej modlitwie różańcowej wypraszać łaski dla Polski i świata. W ciągu dwóch lat miały miejsca w Polsce wydarzenia, które wcześniej były nie do pomyślenia. Bluźnierstwa, znieważanie sakramentów i świętych wizerunków, napaści na kościoły oraz księży, szerzące się antychrześcijańskie ideologie, opuszczanie stanu kapłańskiego przez księży, a po 22 sierpnia także stwierdzenie, że Krzyż zabija. Dlatego właśnie zapraszamy Was wszystkich na kolejne wydarzenie „Polska pod Krzyżem” 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.”

W Kruszynie pod Włocławkiem, a więc w miejscu, gdzie 7 czerwca 1991 r. papież Polak odprawił Mszę świętą, pielgrzymi ponownie spotkają się na wspólnej modlitwie. Dla organizatorów jest to także wypełnienie duchowego testamentu i przypomnienie słów Jana Pawła II, który w 1997 roku wzywał do obrony krzyża „od Tatr aż do Bałtyku”. Wydarzeniu w Kruszwicy towarzyszyć będą akcje w całym kraju o charakterze lokalnym, a to na Podhalu będzie posiadało specjalny charakter:

„Wielka akcja modlitewna odbędzie się na lotnisku we Włocławku, ale nie wszyscy będą mogli się tam udać. Stąd także tu w Zakopanem, gdzie Ojciec św. Jan Paweł II podczas Mszy św. na Wielkiej Krokwi w 1997 roku wołał „Brońcie Krzyża”, chcemy zgromadzić całe Podhale na modlitwie w obronie Krzyża i wartości chrześcijańskich.”

Spotkanie na Równi Krupowej będzie posiadało następujący przebieg:

Część I:

14:00 – rozpoczęcie spotkania wspólnym różańcem,

14:30 – przywitanie MB Ludźmierskiej „Gaździny Podhala” i przygotowanie do Eucharystii w ramach którego odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego.

150:00 – uroczysta Msza. św. koncelebrowana. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu

17:00 Droga Krzyżowa. Na zakończenie pierwszej części modlitewnego spotkania nastąpi osobiste odmówienie modlitwy stawiającej krzyż w centrum życia każdego chrześcijanina i adoracja krzyża przez ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Organizatorzy proszą o przyniesienie swojego krucyfiksu.

Część II:

21:00 - Apel Jasnogórski w kościele św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego. Następnie Adoracja Najświętszego Sakramentu do godzin porannych. Całość zakończy się Mszą św. o godz. 6.30 z uroczystości MB Bolesnej

Organizatorzy chętnych do uczestniczenia we Mszy Św. spoza Zakopanego zachęcają do przyjazdu w zorganizowanych grupach. Dla autokarów przeznaczony będzie parking przy ul. Aleje 3-go Maja, obok Dolnej Równi Krupowej. Stąd prośba o umieszczenie za przednią szybą plakatu uroczystości lub kartki z napisem „Msza Św. Zakopane”.

Fot. i inf.: UM Zakopane, Fundacja Solo Dios Basta

Podhale

Podhale - najnowsze informacje