poniedziałek, 15 lutego 2021 12:17

Zakopane nowym San Siro? Niedzielski ostrzega przed ponownym lockdownem

Autor Marzena Gitler
Zakopane nowym San Siro? Niedzielski ostrzega przed ponownym lockdownem

- Każdy z nas, kto widział zdjęcia, nagłówki czy filmiki chyba łapał się za głowę przestraszony tym, jakie mogą być konsekwencje - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej incydentom w Zakopanem minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nie chciałbym, żeby Krupówki były początkiem trzeciej fali w Polsce - dodał.

Konferencja związana była z podsumowaniem incydentów, do których w ostatni weekend doszło w Zakopanem. Pisaliśmy o nich tu:

Bójki uliczne, awantury, tańce na ulicach. Zakopane przeżywa najazd turystów
Konkurs skoków na Wielkiej Krokwi, walentynki i odblokowanie części obostrzeń – jak się okazuje to mieszanka wybuchowa. W ciągu jednej nocy policja w stolicy Tatr odnotowała 60 interwencji! Interwencje w hotelach i pensjonatach, awantury i bójki uliczne, nietrzeźwi zbierani z ulicy, a także spontan…

i tu:

Zakopane: Kolejny dzień imprezy. Tu już nikt nie przejmuje się obostrzeniami
Płonący samochód, alkohol, bójki, a nawet ataki na policjantów. Zakopiańska policja ledwie radzi sobie z gośćmi, którzy przyjechali na weekend do stolicy Tatr. Po zakończeniu sobotniego konkursu w skokach narciarskich, który zakończył się bez wydarzeń popołudniu na Krupówkach zgromadziło się kilka …

Adam Niedzielski ostrzegał, że nieodpowiedzialne zachowania mogą przyśpieszyć trzecią falę pandemii.

Na konferencji zaprezentowano nagrania z Krupówek, na którym widać tłum tańczący i śpiewający na ulicy.

- Te tańce i śpiewy to drastyczne zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii - ostrzegał Niedzielski. - Patrząc na to przypominam sobie sytuację sprzed roku, gdy jednym z takich kluczowych zdarzeń rozwijania się pandemii w Europie był mecz Ligi Mistrzów na stadionie w San Siro. W związku z nagromadzeniem się kibiców śpiewaniem, zabawą, doszło do ogromnej skali rozprzestrzeniania się wirusa. Nie chciałbym, żeby Zakopane stało się naszym San Siro - mówił Niedzielski. - Apeluję o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nie chcemy, aby to co działo się w ostatni weekend w Zakopanem stało się początkiem trzeciej fali pandemii koronawirusa w Polsce.

Ostrzegł też, że w przypadku wzrostu zakażeń konieczne będzie ponowne wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu hoteli, na czym najbardziej ucierpią przedsiębiorcy. - W dłuższej perspektywie takie zachowania jak w Zakopanem mogą doprowadzić do zaostrzenia obostrzeń - ostrzegł Niedzielski.

foto: KPP Zakopane

zobacz też:

GIS: Już 5 procent zakażeń w Polsce to mutacja brytyjska
Minister Zdrowia Adam Niedzielski i Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka ostrzegają przed trzecią falą pandemii.
koronawirus najnowsze informacje

Podhale

Podhale - najnowsze informacje