wtorek, 2 lutego 2021 13:30

Zakopane: Ruszają prace w obrębie zadrzewienia. Na czym będą polegać?

Autor Mirosław Haładyj
Zakopane: Ruszają prace w obrębie zadrzewienia. Na czym będą polegać?

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane informuje, że w okresie luty - marzec będą prowadzone prace w obrębie zadrzewienia gminnego na terenie Gminy Miasto Zakopane.

Prace będą polegały na pielęgnacji 26 sztuk drzew, w tym zakładanie wiązań linowych w ramach mechanicznego wzmocnienia koron drzew i usunięciu 35 sztuk drzew stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia zgodnie z ekspertyzą dendrologiczną wykonaną w 2020 r. oraz pielęgnacji młodych nasadzeń drzew.

W ramach kompensacji przyrodniczej za usunięte drzewa gminne Wydział Ochrony Środowiska tut. Urzędu planuje w terminie do 30 czerwca br. wykonać nasadzenia zastępcze zgodnie z decyzjami Starosty Tatrzańskiego i pozwoleniami Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zezwalającymi na usunięcie drzew z nieruchomości gminnych.

W ulicach planowane są nasadzenia ok. 30 sztuk drzew alejowych z gatunków drzew dobrze radzących sobie z zasoleniem i zanieczyszczeniem powietrza oraz wytwarzających niewielkie korony tj. m. in. lipa drobnolistna ‘Rancho’, wiśnia osobliwa ‘Umbraculifera’, grab pospolity ‘Fans Fontaine’, klon zwyczajny ‘Cleveland’ i ‘Royal Red’, jabłoń ozdobna ‘Royality’. Natomiast w Parku Miejskim i na Równi Krupowej oraz na osiedlu Słoneczna planowane są nasadzenia ok. 45 sztuk drzew z gatunków rodzimych tj. buk pospolity, klon jawor, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata.

Inf.: UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje