niedziela, 18 lipca 2021 06:27

Powódź w powiecie myślenickim. "Woda sięgała pierwszego piętra" [AKTUALIZACJA]

Autor Marzena Gitler
Powódź w powiecie myślenickim. "Woda sięgała pierwszego piętra" [AKTUALIZACJA]

Po ostatnich ulewach i nocnych burzach wezbrała Raba. W Głogoczowie zalany został fragment Zakopianki. Podobnie jest w Myślenicach na Zarabiu. Woda zagraża domom w gminie Myślenice. Synoptycy przedłużyli alert pogodowy dla całej Małopolski.

AKTUALIZACJA:

Godz. 22

Myślenice odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który m.in wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Gołgoczowie.

"Po burzach i obfitych deszczach setki poszkodowanych rodzin i wiele strat w powiecie myślenickim i tarnowskim oraz na Sądecczyźnie. To niestety nie koniec. W nocy spodziewane są kolejne opady. Apeluję o uważne śledzenie sytuacji: zadbajmy o bliskich i zabezpieczmy domy - zaapelował Mateusz Morawiecki na Twitterze. - Mobilizujemy do akcji wszystkie siły - oprócz straży pożarnej także WOT. Wszyscy robią co mogą, by zapanować nad żywiołem."

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, w związku z sytuacją powodziową i zapowiadanymi dalszymi opadami premier zdecydował o pozostaniu w Małopolsce do jutra.

Godz. 21

Tuż po południowej konferencji w ramach Sztabu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewody Łukasza Kmity, samorząd oraz zastępy strażaków cały dzień usuwały szkody i walczyły z żywiołem. Najbardziej poszkodowani mieszkańcy od razu otrzymali zasiłek wysokości 6 tys. zł - informuje Gmina Myślenice. - Do dyspozycji poszkodowanych oddaliśmy możliwie największe kontenery, przygotowaliśmy również posiłki oraz osuszacze powietrza, które już rozpoczęły pracę. W usuwaniu szkód pomagają nam żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował burmistrz Jarosław Szlachetka. Oględzin miejsc dotkniętych katastrofą dokonali: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Wiceburmistrz Mateusz Suder, Sekretarz UMiG Robert Pitala, Poseł na Sejm Władysław Kurowski, Prezes Wodociągów Myślenice Katarzyna Burda oraz liczni pracownicy Urzędu Miasto i Gmina Myślenice.

W wyniku dzisiejszej powodzi najbardziej ucierpiała gmina Myślenice - przede wszystkim takie miejscowości jak Głogoczów oraz Krzyszkowice. Uruchomiono zastępczy punkt poboru wody w Myślenicach przy ul. Piłsudskiego 47.

Do wszystkich zadysponowanych zespołów straży dołączyły również jednostki z OSP Kraków, Dobczyce, Raciechowice, Świątniki Górne czy Siepraw. Motopompy pracowały nieustannie, zamknięto kilka odcinków dróg.

Nurt wody zbierał wszystkie napotkane "przeszkody", a w domostwach poziom wód niejednokrotnie sięgał pierwszego piętra.

- Niestety musimy być przygotowani na podobne warunki pogodowe, jak zeszłej nocy - zapowiadają synoptycy. (c.d. artykułu pod galerią)

Godz. 12

Zakopianka już jest przejezdna.

Trwa briefing wojewody małopolskiego w Myślenicach. Wojewoda wziął udział w posiedzeniu Sztabu Kryzysowego w Myślenicach. Poinformował przede wszystkim o bardzo niepokojących zapowiedziach meteorologów. Mogą wystąpić z brzegów nawet niewielkie strumienie na południe od Krakowa. - Apeluję do wszystkich Małopolan i osób przebywających na terenie województwa małopolskiego o stosowanie się do alertów i chronienie przede wszystkim swojego zdrowia i życia - mówił Łukasz Kmita.

Do tej pory w ciągu ostatnich godzin odnotowano już 400 zdarzeń związanych z powodzią, w akcji ratunkowej wzięło udział 2 tysiące strażaków. Wylały rzeki Skawinka i Szreniawa oraz potoki Wysoczanka, Radoczanka i Kleczanka.

Najgorsza sytuacja jest w powiecie myślenickim jest w gminach Myślenice oraz Tokarnia, Sułkowice i Pcim.  Tu pracowało 60 zastępów PSP i OSP, również z innych powiatów. Ewakuację ratowniczą prowadzili strażacy z Krakowa, którzy przewieźli w bezpieczne miejsce 18 zagrożonych osób. Zalane są 104 zabudowania. W ciągu kilku godzin spadło 100 mm wody na metr kwadratowy, a synoptycy zapowiadają kolejne takie deszcze.

NA ŻYWO 🔴 Briefing prasowy Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski po posiedzeniu sztabu kryzysowego w KP PSP w Myślenicach

Opublikowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki Niedziela, 18 lipca 2021

Godz. 10:50

O godz. 11 na miejsce ma przybyć wojewoda małopolski Łukasz Kmita. "O godz. 11:00 wspólnie z komendantem wojewódzkim PSP oraz władzami samorządowymi planuje objazd miejscowości dotkniętych przez żywioł, aby ocenić skalę zniszczeń i zaplanować dalsze działania. Niestety prognozy na kolejne godziny są niekorzystne! Uważajcie na sobie i dostosujcie się do alertów RCB!" - apeluje wojewoda.

➡️Niespokojna noc nad małopolską‼️Najtrudniejsza sytuacja jest na południe od Krakowa. Nocne oberwanie chmury ⛈w gminie...

Opublikowany przez Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski Niedziela, 18 lipca 2021

Godz. 10:23

W gminie Myślenice powołano wszystkie zastępy straży pożarnej, trwa akcja ratunkowa po tym, jak wylała rzeka Raba. Na posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wiceburmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusza Sudra, kierownictwa i naczelników wydziałów merytorycznych urzędu, trwa ustalanie szkód jakie wyrządziła burza oraz intensywne opady ostatniej nocy.

Ewakuowano już 14 osób z Głogoczowa. Na miejscu pracują wszystkie zastępy straży pożarnej, która walczą z żywiołem. Z brzegów wystąpiła nie tylko Raba, ale woda wylewa się z zaschniętych dotychczas koryt.  

powódź Myślenice Głogoczów Raba
Woda zalała domy w Głogoczowie - fot. Fb. UMiG Myślenice 

Największe szkody powstały na terenie Głogoczowa oraz Krzyszkowic. Powódź nie ominęła również myślenickiego Zarabia. O szkodach i utrudnieniach będziemy informować na bieżąco.

🟥 Powołano wszystkie zastępy straży pożarnej, akcja trwa 🟥 Na posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Myślenice Sobota, 17 lipca 2021

Tak wygląda sytuacja w Głogoczowie, gdzie wylała rzeka Głogoczówka. Nagranie opublikowali na Twitterze Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz, a wykonał je Rafał Raczyński.

Prewencyjnie ewakuowano trzy obozy harcerskie z powiatów: nowotarskiego, myślenickiego oraz suskiego. Uczestnicy dwóch z tych obozów znaleźli schronienie w miejscowych remizach OSP. Łącznie zostały ewakuowane 84 osoby, w tym 72 harcerzy.

Niestety to nie koniec ekstremalnej pogody. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB w Krakowie przedłużyli obowiązujące ostrzeżenie przed burzami III stopnia od dzisiaj, od godz. 11.00 do jutra, 19 lipca, do godz. 6.00. Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu miejscami od 50 mm, lokalnie kumulacja opadów do 100 mm, oraz porywy wiatru do 80 km, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h. Miejscami grad.

⛈‼️⚠️ Aura nie odpuszcza 😱 Synoptycy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB w Krakowie przedłużyli...

Opublikowany przez Kraków PL Niedziela, 18 lipca 2021

Godz. 8:30

Zakopianka pod wodą.

Powódź w Głogoczowie

Głogoczów 7.00 - Zakopianka pod wodą

Opublikowany przez AirKos - Fotografia lotnicza Sobota, 17 lipca 2021

PILNE! Po Intensywych opadach deszczu wylała rzeka w Głogoczowie w powiecie myslenickim. Zablokowana DK7 czyli...

Opublikowany przez 112malopolska.pl Sobota, 17 lipca 2021

Na stronie "Wypadki drogowe Zakopianka - okolice - ku przestrodze" kierowcy wrzucają kolejne posty, pokazując filmy i zdjęcia z trasy i ostrzegając się wzajemnie.

powódź Myślenice raba utrudnienia
Wylała Raba. Woda zablokowała Zakopiankę w powiecie myślenickim - foto Kamil Rączka / fb Wypadki drogowe Zakopianka - okolice - ku przestrodze

"Zakopianka w Głogoczowie jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia również pod niebieską kładką w Głogoczowie, ze względu na wylanie rzeki... ruch się spowalnia i tworzy się korek w stronę Krakowa" - ostrzega Dawid.

Aktualizacja: Zakopianka w Głogoczowie zablokowana ... Utrudnienia również pod niebieską kładką w Głogoczowie, ze...

Opublikowany przez Wypadki drogowe Zakopianka - okolice - ku przestrodze Sobota, 17 lipca 2021

W nocy w regionie spadło ponad 100 mm opadu deszczu. System RainGrs IMGW podaje nawet 150,1 mm. Z powodu wylania rzeki Raby utrudnienia występują też w Myślenicach na jezdni w kierunku Zakopanego. Od wyjazdu z Zarabia w wszystkie pasy są pod wodą. Drogę zalało całkowicie - alarmują kierowcy. Wyznaczane są objazdy.

Zalana Zakopianka w Głogoczowie. Mapa: OpenStreetMap

Podobna sytuacja jest też na DK 52 w Krzywaczce. Zablokowana jest droga numer 52 Wadowice - Kraków. Po silnych opadach deszczu na jezdnię wylała rzeka.

Powódź w Myślenicach

Najgorsza sytuacja panuje w gminie Myślenice, gdzie woda zagraża ludziom. Jak informuje sekretarz Miasta i Gminy Myślenice Robert Pitala, woda zalała Krzyszkowice. "Zalane domy, mosty, drogi, oczyszczalnia ścieków. Nieprzejezdna była droga powiatowa od sklepu Lewiatan do kościoła. Obecnie są duże trudności ale pojedyncze samochody przejeżdżają. Zalane są też drogi gminne m.in. droga na Brzeg z mostem, droga Pod Las. Mieszkańcy dzielnic Brzeg, Pustać, Nad Gaikiem nie przejadą przez most. Proszę jechać drogą na Polankę, która jest poprawiana tak aby zapewnić przejazd" - ostrzega sekretarz.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka powiadomił, że UMiG zbiera się gminny zespół zarządzania kryzysowego. Obecnie trwa ewakuacja dwóch zalanych domów. Mieszkańcy są transportowani na łodziach strażackich.

🚨 Powódź i lokalne podtopienia po nocnej nawałnicy w Miasto i Gmina Myślenice. W UMiG zbiera się gminny zespół...

Opublikowany przez Jarosław Szlachetka Sobota, 17 lipca 2021

foto: Dawid / Fb Wypadki drogowe Zakopianka - okolice - ku przestrodze

Myślenice - najnowsze informacje