czwartek, 16 lipca 2020 11:44

Zakup odpowiedniej karty dźwiękowej

Autor Głos 24
Zakup odpowiedniej karty dźwiękowej

Karta dźwiękowa odgrywa w komputerze niezwykle ważną rolę. Oczywiście w zależności od potrzeb użytkownika, jest ona mniej lub bardziej potrzebna, jednak w wielu przypadkach jej wybór odgrywa niezwykle ważną rolę. Karta dźwiękowa odpowiada między innymi za zapisywanie, a następnie przetwarzanie i odtwarzanie dźwięków. Jedne karty dźwiękowe wbudowane są w płytę główną, inne z kolei mogą stanowić osobne urządzenie w danym sprzęcie komputerowym. Wybierając odpowiednią, nie sposób pogubić się w gąszczu różnorodnych propozycji, jakie mają nam do zaoferowania sklepy. Co więc kupić? Na co postawić? Jaki element wziąć pod uwagę przy zakupie?

Czym jest karta dźwiękowa?

Karta dźwiękowa to jeden z podzespołów znajdujący się w komputerze. Im większą użytkownik ma styczność z muzyką, tym jej wybór jest bardziej istotny. Jak wspomnieliśmy powyżej, karty dźwiękowe zapisują, przetwarzają i odtwarzają dźwięki. Bez nich nie moglibyśmy słuchać muzyki, oglądać filmów, wsłuchiwać się w ważne filmiki lub wideoprezentacje. Ich obecność jest więc niezwykle istotna i warto zaznajomić się z tematem kart dźwiękowych, by do swojego sprzętu dobrać jak najlepsze z możliwych rozwiązanie.

Karty dźwiękowe - zintegrowane czy odrębne?

Nie ma jednej, określonej odpowiedzi, jakie karty dźwiękowe okażą się być najlepsze. Można bowiem zakupić zintegrowane produkty lub też zdecydować się na karty dokupywane odrębnie. Jeśli nasz sprzęt nie służy tylko do słuchania muzyki lub oglądania filmów, jeśli nie jest to komputer do grania, to na pewno wystarczy nam zintegrowane rozwiązanie. Jeśli z kolei dźwięk odgrywa znaczącą rolę przy wykorzystywaniu sprzętu komputerowego, wtedy jak najbardziej można pomyśleć właśnie o odrębnym dodatku, który będzie w stanie zagwarantować klientom jeszcze większe możliwości i efekty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie rozwiązanie jest lepsze, ale zanim podejmiemy konkretne decyzje, na pewno warto jedną i drugą ze sobą porównać, tak, aby mieć pewność, że dana opcja będzie po prostu najlepsza. Zintegrowana karta dźwiękowa dostępna jest w cenie płyty, a więc nie musimy wydawać na nią kolejnych pieniędzy. Jest ona wystarczająca do podstawowych działań ze sprzętem, gdzie potrzebujemy dźwięk do odtwarzania krótkich filmików, prezentacji i temu podobnych rzeczy. Niestety, ale ze względu na integrację z płytą główną, jest ona ograniczona i mimo iż mamy duży wybór rozwiązań w tej palecie produktów, to na pewno nie daje on takich możliwości, jakich oczekiwaliby najbardziej wymagający odbiorcy. A karty dźwiękowe odrębne? Na pewno największą z korzyści jest to, że dają one zdecydowanie więcej możliwości i sprawdzą się one w przypadku tych zaawansowanych rozwiązań. Nie są zintegrowane z innymi podzespołami, a więc są one zdecydowanie bardziej dobre jakościowo. Minusem jest jednak to, że stanowią one dodatkowy wydatek, a więc musimy liczyć się z wydaniem większych pieniędzy. Jeśli jednak słuchamy muzykę, oglądamy dużo filmów, a do tego lubimy gry, to jak najbardziej dobrze jest zakupić odrębny podzespół w formie karty dźwiękowej.

karty dźwiękowe

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając kartę dźwiękową?

Jeśli chcemy zakupić dobrej jakości kartę dźwiękową, bez wątpienia jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest stosunek sygnału do szumu - SNR. Dzięki temu możemy określić, jaka jest moc sygnały użytecznego do szumu na danym paśmie częstotliwości. Ile powinien taki parametr wynosić? Chcąc postawić na dobrą kartę, minimum SNR powinien oscylować w granicach 95dB. Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest pasmo przenoszenia - Frequency Response, a więc zakres częstotliwości sygnałów, które przenoszone są przez kartę dźwiękową. Najlepszą opcją jest norma 20Hz - 20 kHz. Następną z rzeczy jest poziom szumów - Noise Level, który to podawany jest w dBA, a więc decybelach A - ważonych. Wartość powinna wynosić - 90dBA lub mniej, będąc szumami niesłyszalnymi dla człowieka. Duże znaczenie mają także całkowite zniekształcenia harmoniczne, głębia bitowa i częstotliwość próbkowania, zniekształcenia intermodulacyjne - IMD, czy na przykład przesłuch między kanałami. Ważny jest pewno także zakres dynamiczny karty dźwiękowej, system dźwięku czy wejście audio karty dźwiękowej. Karta bowiem może występować w formie USB lub PCI.

Każdy z nas ma zupełnie inne oczekiwania względem sprzętu, bowiem dla każdego dany komputer lub laptop służy w zupełnie innym celu. Jedni stawiają na laptop do pracy, w którym jedynie odbierają maile czy poszukują odpowiednich informacji. Inni z kolei prowadzą spotkania online, tworzą wideoprezentacje, oglądają filmy. W każdym przypadku zupełnie inne rozwiązanie okazuje się być lepszą opcją, dlatego też zawsze należy w pełni indywidualnie kierować się konkretnym zakupem. Jedno jest pewne - karta dźwiękowa jest istotnym elementem, ale jej wybór to kwestia dopasowania pod konkretnego właściciela sprzętu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka