wtorek, 9 kwietnia 2024 08:50

Zaskakujące wyniki wyborów w powiecie wielickim. Po latach zmieni się układ sił?

Autor Patryk Trzaska
Zaskakujące wyniki wyborów w powiecie wielickim. Po latach zmieni się układ sił?

Duże zaskoczenie w Wieliczce. Urzędujący burmistrz Artur Kozioł zmierzy się w drugiej turze wyborów z Rafałem Ślęczką. To nie jest jednak jedyna niespodzianka w powiecie wielickim. W radzie miasta układ sił będzie znacząco różnił się w stosunku do poprzedniej kadencji.

Druga tura w Wieliczce

Za nami kwietniowe wybory samorządowe. Polacy wybrali swoich przedstawicieli w radach gmin, powiatów, sejmikach wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Duże zaskoczenie przyniosło rozstrzygnięcie w Wieliczce. Urzędującego burmistrza, popieranego przez Koalicję Obywatelską Artura Kozioła, który w Mieście Soli rządzi od 2006 roku, czeka bowiem druga tura. Co prawda uzyskał on najlepszy wynik w pierwszej turze, zdobywając 8 471 głosów (34.29%), jednak jego przewaga nad drugim Rafałem Ślęczką nie jest wyraźna. Polityk, który w latach 2014-2018 pełnił funkcję zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka ds. społecznych zdobył 8 397 głosów (33,99%).

Teraz politycy będą zabiegać o poparcie elektoratu kandydatów, którzy do drugiej tury nie weszli. Przypomnijmy, trzecie miejsce w wielickim wyścigu wyborczym zajął zagorzały krytyk obecnego burmistrza oraz lider Otwartej Wieliczki, Bartłomiej Krzych. Zdobył on 4 013 głosów (16,24%). Za nim uplasowali się: Joanna Kordula (2 719 głosów - 11,01%) oraz członek Nowej Nadziei, Przemysław Staroń (1 105 – 4,47%).

O tym, kto będzie rządził Wieliczką, zdecyduje druga tura. Ta, zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Niespodzianka w Radzie Miasta

Duże zmiany czekają również wielicką radę miejską. W ubiegłej kadencji mandaty wywalczyły trzy ugrupowania (Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz "Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski", Artura Kozioła). Teraz mieszkańców będzie reprezentować aż pięć sił politycznych.

Najlepszy wynik 7 kwietnia do rady miasta zdobył komitet Artura Kozioła, który wywalczył 8 mandatów. Jest to jednak wynik, który daje trzech przedstawicieli mniej w porównaniu z rozstrzygnięciem z 2018 roku. Na drugim miejscu znalazło się ugrupowanie Rafała Ślęczki, które w nowym rozdaniu będzie miało sześciu przedstawicieli. Tyle samo mandatów będzie posiadać zamykająca podium Koalicja Obywatelska, dla której to zwiększenie stanu posiadania o dwa mandaty, porównując wynik z 2018 rokiem.  

Nową siłą w wielickiej radzie miasta będzie Otwarta Wieliczka. Ugrupowanie, na którego czele stoi Bartłomiej Krzych zdobyło dwa mandaty. Powody do zadowolenia mogą mieć też działacze Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, którym udało się wywalczyć jedno miejsce w radzie.  

Żadnemu z ugrupowań nie udało się uzyskać samodzielnej większości w radzie, a do sprawowania władzy konieczna będzie koalicja. Niewykluczone, że o jej kształcie zdecydują wyniki wyborów na Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.

Niepołomice

Duże emocje do ostatniej chwili nie panowały jednak tylko w Wieliczce. O tym, kto zostanie Burmistrzem Miasta i Gminy Niepołomice finalnie zdecydują mieszkańcy w drugiej turze, choć niewiele brakowało, aby dogrywka nie była konieczna. Wszystko za sprawą wyniku Michała Hebdy – dotychczasowego zastępcy Romana Ptaka, który Niepołomicami rządzi nieprzerwanie od 2009 roku. 33-latek zdobył aż 49,88% głosów. W drugiej turze zmierzy się z Tomaszem Tomalą, który w kwietniowych wyborach zyskał zaufanie 27,27% wyborców.

Kłaj

Drugiej tury nie będzie w gminie Kłaj. O fotel wójta ubiegało się tam zaledwie dwóch kandydatów. Na swoją drugą kadencję wybrany został obecny włodarz gminy, Zbigniew Strączek, który uzyskał 76,58 głosów. Na jego kontrkandydata, Stanisława Cebeńko, pracownika Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka oraz absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zagłosowało 917 mieszkańców.

Gdów

O swoją szóstą kadencję na fotelu Wójta Gminy Gdów powalczy w drugiej turze Zbigniew Wojas. Doświadczony samorządowiec jest dobrze znany mieszkańcom. W 2006 roku wygrał wybory już w pierwszej turze, zdobywając ponad 70% głosów. Tym razem jego wynik wyniósł 48,06%, a to oznacza, że 21 kwietnia mieszkańców czeka "dogrywka". W niej zmierzy się z Ewą Suwałą, która do wyborów szła z hasłem, że każdy niezależnie od pochodzenia, majątku, wartości czy poglądów, które wyznajemy, ma takie same potrzeby.

Biskupice

Ponownie fotel Wójta Gminy Biskupice wywalczyć sobie musi w drugiej turze Renata Gawlik. W 2018 roku pokonała w drugiej turze szefa Prawa i Sprawiedliwości w powiecie wielickim Romana Wcisło. Tym razem zdobyła ona w pierwszej turze poparcie na poziomie 46,39% i w drugiej turze zmierzy się z radnym Gminy Biskupice, Marcinem Miśkiem, który zdobył 30,15% głosów.

Rada Powiatu Wielickiego

W wyborach do Rady Powiatu Wielickiego triumfowało Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wywalczyło aż 10 mandatów. Drugą siłą w radzie będzie Porozumienie Samorządowe, które będzie miało 8 "szabli". Z kolei na trzecim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 6 mandatów. Jedno miejsce w radzie udało się zdobyć jeszcze komitetowi Niezależni - Po Prostu. Prosta matematyka wskazuje, że żadne z ugrupowań nie ma obecnie samodzielnej większości i potrzebna będzie koalicja.

Foto Główne od lewej: Artur Kozioł (fot. Artur Kozioł/Facebook), Rafał Ślęczka (fot. Powiat Wielicki).  

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka