środa, 24 stycznia 2024 11:58

Licytują miejsca pod groby. "Wysokie kwoty nie powinny dziwić"

Autor Katarzyna Domagała
Licytują miejsca pod groby. "Wysokie kwoty nie powinny dziwić"

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje kolejną licytację miejsc pod groby. Chodzi o 19 miejsc na trzech krakowskich cmentarzach, w tym dwóch zabytkowych. Kwoty licytacji zaczynają się od 15 tys. zł, a kończą nawet na 50 tys. zł – jak było to rok temu.

Aukcja oddania pod użytkowanie grobów murowanych tym razem dotyczy 19 miejsc na trzech krakowskich cmentarzach. 10 w nowej części Cmentarza Rakowickiego, 4 na Cmentarzu Podgórskim i 5 w Grębałowie.

To nie takie proste...

Okazuje się, że zakup miejsca w grobowcu nie jest taki łatwy. Chętni muszą, jeszcze przed licytacją, złożyć oświadczenie, że nie kupili wcześniej żadnego miejsca pod grób na aukcjach organizowanych przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Ponadto, trzeba wpłacić wadium w wysokości 2 tys. zł (to kaucja za jedno miejsce). Jak informuje ZCK, można brać udział nie tylko w jednej licytacji, jednakże w każdym przypadku będzie trzeba wpłacić wspomniane wadium.

Wysokie kwoty licytacji

Pozostaje również, być może dla niektórych, problem zbyt wysokich kwot, od których zaczynają się licytacje. Otóż, na przykład, za miejsce w nowej części Cmentarza Rakowickiego czy Cmentarza Podgórskiego trzeba będzie zapłacić minimum 15 982 zł w związku z tym, że są to cmentarze zabytkowe. Na Grębałowie jest taniej – aukcja rozpocznie od kwoty 7991 zł za każde miejsce. Co więcej, chętni biorący udział w licytacji mogą je przebijać o minimum 500 zł.

Na czym polega rezerwacja miejsca?

Zwycięzca będzie mógł podpisać umowę na użytkowanie minimum przez 50 lat gruntu pod grób murowany, ale wpłacając jeszcze dodatkowo 7991 zł (tytułem zagwarantowania użytkowania gruntu pod grób murowany na okres 50 lat) lub 14 000 zł (tytułem zagwarantowania użytkowania gruntu pod grób murowany na okres 99 lat). Kwoty są wysokie, owszem, jednak nie powinny dziwić tych, którzy licytacją miejsc na cmentarzach interesują się. Od lat ceny są podobne. Na przykład w 2022 roku aukcje również rozpoczynały się od kwoty ok. 15 tys. zł.

A na jakich kwotach kończą się licytacje? W ostatniej, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, największa kwota wyniosła 50 tys. zł, a najniższa 16 500 zł.

Wysokie kwoty nie powinny dziwić biorących udział w licytacji. Są to osoby przygotowane na takie koszty – komentuje pracownik biura ZCK.

Skąd miejsca? Czy są one nowe czy po starych grobowcach?

Skontaktowaliśmy się z ZCK ws. istotnych w tym temacie kwestii, na przykład, czy miejsca pod groby, które są licytowane, są nowe. Uzyskaliśmy odpowiedź, że nie wszystkie. Część z nich to nowe miejsca, natomiast na zabytkowych cmentarzach nie. Pracownik ZCK, z którym rozmawialiśmy podkreślił jednak, że nie są to miejsca po zniszczonych grobach. Są to miejsca po grobach nieopłaconych.

Najbliższa licytacja miejsc pod groby odbędzie się 7 lutego o godz. 13.00 przy ul. Powstańców 48 w Biurze Obsługi Cmentarza Prądnik Czerwony.

Fot.: Zygmunt Put

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka