środa, 11 sierpnia 2021 06:56

[Zdjęcia] Japońskie wiśnie, klon, tuje i berberysy! Zobacz, jak wygląda odmieniony plac targowy

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] Japońskie wiśnie, klon, tuje i berberysy! Zobacz, jak wygląda odmieniony plac targowy

Wiśnie kojou-no-mai, klon samoformowalny, tuje kuliste, berberysy – to tylko niektóre z ozdobnych roślin, które zostały zasadzone w obrębie aktualnie funkcjonującego placu targowego w Brzesku. Wykonano też drobne prace budowlane poprawiające wygląd i funkcjonalność tego miejsca. Całość uzupełniają nowe ławki dla osób pragnących odpocząć na krótko przed powrotem do domu po wyczerpujących, ale udanych zakupach. To kolejny element kosmetycznych zabiegów prowadzonych w ostatnich miesiącach w celu poprawy estetyki miasta.

Samo zasadzenie drzew i krzewów oraz wykonanie większości prac trwało zaledwie dwa dni, a zlecone przez Urząd Miejski zadania wykonali jeszcze w lipcu pracownicy Brzeskich Zakładów Komunalnych we współpracy z firmą Wolanka z Woli Dębińskiej. Na początku sierpnia w obrębie placu zostały zamontowane nowe ławki, pieczołowicie dobrane do otaczającej je scenerii.

W niektórych fragmentach placu i jego najbliższym otoczeniu w ruch poszła koparka i inny sprzęt ciężki. Na przykład  w  niezagospodarowanym przez pewien czas miejscu, w którym pozostał tylko pniak po starym, zagrażającym bezpieczeństwu dębie, została położona kostka brukowa, a odzyskana w ten sposób powierzchnia użytkowa będzie wykorzystana pod dwa stanowiska handlowe. Uporządkowano pobocze biegnące wzdłuż parkingu usytuowanego od strony północnej. Po wyplantowaniu i wyrównaniu terenu została wyłożona geowłóknina stanowiąca podłoże pokryte ozdobnym kamieniem. Cały plac nabrał nowego, atrakcyjnego kolorytu dzięki zakupionym przez Urząd Miejski roślinom ozdobnym, które dobrano z dużą starannością. W miejscu, gdzie kiedyś rosła stara brzoza, został zasadzony samoformowalny klon, średniej wielkości drzewo, które – zdaniem fachowców – „na pierwszy rzut oka nie rzuca się w oczy, ale przy bliższym kontakcie potrafi zadziwić”. Na pewno zachwyt budzą wczesne wiśnie karłowe kojou-no-mai – miniaturowe drzewka o jajowatej lub kulistej koronie. Ich dzwonkowate, białe kwiaty, osiągające średnicę do 2 centymetrów, wydzielają bardzo przyjemną, kojącą woń. Niewielkie jasnozielone liście przed jesiennym opadaniem przybiorą barwy pomarańczowe i czerwone, wywołując niezapomniane wrażenia wzrokowe. Zaletą tych roślin jest ich niezniszczalność i odporność wobec zmiennych warunków atmosferycznych. W asortymencie roślin zakupionych z myślą o poprawie estetyki placu targowego znajdują się także tuje kuliste i berberysy, których specjalnie rekomendować nie trzeba.

Fot. i inf.: UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka