środa, 2 lutego 2022 06:30

Złe wieści związane z wariantem Omikron. Także dla zaszczepionych

Autor Mirosław Haładyj
Złe wieści związane z wariantem Omikron. Także dla zaszczepionych

Badanie nad wariantem Omikron przeprowadzone przez duńską agencję kontroli chorób zakaźnych (SSI) pokazało, że jego podwariant BA.2 jest bardziej zaraźliwy niż wcześniejsza wersja Omikronu BA.1.

Omikron jest wariantem, który dominuje w Europie. W wielu krajach (w tym w Polsce) przyczynił się do wywołania piątej fali epidemii. Ministerstwo Zdrowia informowało 31 stycznia, że za ponad 59 proc. zakażeń Covid-19 w Polsce odpowiada Omikron. Jest on bardziej zakaźny niż wcześniejsze warianty. Badanie duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) dowiodło, że nowy podwariant, który w połowie stycznia zdominował zakażenia SARS-CoV-2 w Danii, jest bardziej zakaźny od wcześniejszej wersji.

– Doszliśmy do konkluzji, że Omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości, które zmniejszają odporność na zachorowanie nawet u zaszczepionych

– przekazano w cytowanej przez Onet zbiorczej publikacji Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego państwowego urzędu statystycznego, SSI oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Jaka jest szansa na zakażenie?

Prowadzący badanie Frederik Plesner przekazał, że dane wskazują, iż podwariant BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około 33 proc.

– Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc

– dodał.

Inf.: Onet

Polska

Polska - najnowsze informacje