wtorek, 15 października 2019 14:37

Złocka podstawówka cała w odblaskach

Autor Mirosław Haładyj
Złocka podstawówka cała w odblaskach

Już trzeci rok z rzędu Szkoła Podstawowa w Złotej bierze udział w Małopolskim Konkursie "Odblaskowa szkoła" organizowanym przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Celem akcji jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie  wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Praca nad bezpieczeństwem swoich uczniów w złockiej szkole to już tradycja. W każdym roku powstaje szereg ciekawych inicjatyw, które są dostrzegane, nie tylko prze lokalne, ale i ogólnopolskie media.

Tegoroczna akcja rozpoczęła się od happeningu. Uczniowie szkoły przeszli przez swoją miejscowość w odblaskowych kamizelkach, uświadamiając lokalnej społeczności, jak ważne jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo, szczególnie w miejscowości, przez którą biegnie wąska droga wśród gęstych zabudowań.

Drugim punktem w planie było spotkanie uczniów ze znanym, w społeczności lokalnej, aktorem wywodzącym się ze Złotej. Tomasz Urbański został zapamiętany min. jako bohater ważnego  telewizyjnego  spotu promującego zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie mogli poznać kulisy życia aktorów, ale przede wszystkim usłyszeć, jak ważne jest, żeby być widocznym na drodze, szczególnie na wiejskich, nieoświetlonych drogach.

Nawet coroczna akcja Sprzątania Świata odbyła się tego roku w odblaskowych kamizelkach.

Przed złocką szkołą jeszcze cały rok wytężonej pracy przy realizacji projektu. Czeka ich szereg konkursów, warsztatów, imprez, zawodów sportowych, odblaskowa dyskoteka a nawet kulinarne odblaskowe szaleństwa. Wszystko to po to, żeby noszenie odblasków stało się nawykiem i żeby każdy z mieszkańców tej małej miejscowości był widoczny i bezpieczny.

Fot. i inf.: SP w Złotej (Iwona Wojakiewicz)

Brzesko - najnowsze informacje