wtorek, 26 marca 2024 14:18

Zmarł Alojzy Brożek. Był jedna z wiodących postaci wielickiego samorządu

Autor Patryk Trzaska
Zmarł Alojzy Brożek. Był jedna z wiodących postaci wielickiego samorządu

Smutne wiadomości docierają do nas z Wieliczki. Wczoraj (25 marca), w wieku 74 lat odszedł nagle Alojzy Brożek, jedna z wiodących postaci wielickiego samorządu. Przez całe życie związany z Golkowicami, rodzinną miejscowością z dziada pradziada, z oddaniem działał na rzecz lokalnej społeczności.

Alojzy Brożek przez 27 lat pełnił funkcję radnego wielickiej gminy, a wcześniej angażował się w działalność Solidarności, nie tylko jako szeregowy członek, ale też przewodniczący koła Solidarności rolniczej w Golkowicach i wiceprzewodniczący Zarządu Gminnego Solidarności Gminy Wieliczka.

Pasję do aktywności społecznej wyniósł z domu – obydwoje rodzice byli głęboko zaangażowani w działalność na rzecz społeczności wsi, między innymi w obszarze edukacji, a w czasie wojny brali udział w działalności podziemnej. Zwłaszcza ojciec, który należał do struktur AK, grupy zajmującej się ochroną radiostacji Wisła, przechowywanej w ruinach stodoły dworskiej w Golkowicach. Był pan Alojzy członkiem Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Wieliczka w pierwszych wolnych wyborach, wieloletnim wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej.

Kochał swoja miejscowość Golkowice, dla rozwoju której pracował i kochał pracę na roli, której był wierny do końca. Jako jeden z nielicznych mieszkańców uprawiał ziemię i działalności rolniczej był równie oddany, od czterech kadencji pełniąc funkcję delegata Małopolskiej Izby Rolniczej. Kochał też konie i kochał zajmować się nimi. Nie wyobrażał sobie innego życia, niż być blisko natury.

– Trudno mi znaleźć słowa. Wczoraj wieczorem zmarł nasz Przyjaciel Alojzy Brożek. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen – mówi Artur Kozioł, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

inf./fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka