niedziela, 18 czerwca 2023 07:43

Żmija ukąsiła 14-latkę. TPN ostrzega

Autor Katarzyna Jamróz
Żmija ukąsiła 14-latkę. TPN ostrzega

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w miniony czwartek (15 czerwca) w rejonie Nosala w Tatrach Zachodnich. 14-letnia dziewczyna, która została ugryziona przez żmiję zygzakowatą, została przetransportowana na oddział pediatrii Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

O zdarzeniu opiekunowie dziewczyny natychmiast poinformowali Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy przetransportowali 14-latkę do Szpitala Powiatowego w Zakopanem za pomocą śmigłowca. Po ukąszeniu przez żmiję u nastolatki nie zaobserwowano niepokojących objawów. Na szczęście jej życiu i zdrowiu nic nie zagraża.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega

Pod koniec kwietnia, TPN informował o ryzyku spotkania żmii na górskich szlakach. Można było je spotkać wśród krokusów w Dolinie Chochołowskiej. –Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. Jej jad może być niebezpieczny, ale tragiczne wypadki zdarzają się bardzo rzadko. Żmija atakuje wyłącznie w sytuacji bezpośredniego dla niej zagrożenia, najczęściej odruchowo, gdy się na nią przypadkowo nadepnie lub zaskoczy w miejscu, gdzie nie ma możliwości dalszej ucieczki. O ile ma taką możliwość, zawsze „schodzi” człowiekowi z drogi – informuje TPN za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Gdy dojdzie do ukąszenia

Podczas kąsania żmija wprowadza w organizm człowieka jad. Najbardziej niebezpieczne są zranienia w okolicy szyi i twarzy. Zazwyczaj jednak ukąszenia dotyczą stóp i łydek oraz dłoni i przedramion. Ukąszenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego bardzo rzadko może być śmiertelne.

Jeśli dojdzie do ukąszenia, osoba poszkodowana i udzielająca pomocy powinny zachować spokój. Podczas udzielania pierwszej pomocy:

  • przemyj ranę (najlepiej mydłem), aby usunąć jad i bakterie ze skóry
  • na ranę możesz położyć zimny okład, żeby zmniejszyć obrzęk
  • unieruchom ukąszoną kończynę i poruszaj się powoli, by jad wolniej rozprzestrzeniał się po organizmie.

Po ukąszeniu przez żmiję wskazana jest wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki. Może się okazać, że konieczne będzie podanie surowicy i zastrzyku chroniącego przed tężcem. W 30–60 proc. przypadków żmija kąsa na sucho (bez wstrzyknięcia jadu). Wtedy też warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje możliwość wystąpienia opóźnionej reakcji na jad.

Ciepłe wiosenne dni spowodowały, że przez ostatni weekend w Dolinie Chochołowskiej wśród krokusów można było spotkać...

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Źródło: Tatrzański Park Narodowy/pacjent.gov.pl
Fot. Ilustracyjne/Unsplash/KMP Jaworzno

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka