środa, 3 sierpnia 2022 12:32

Znaleźli go dzięki opublikowanemu w sieci nagraniu! Za piracką jazdę dostał nie tylko wysoki mandat

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Znaleźli go dzięki opublikowanemu w sieci nagraniu! Za piracką jazdę dostał nie tylko wysoki mandat

3900 złotych – mandatem o takiej wysokości został ukarany mieszkaniec Starego Sącza, a na jego konto trafiło 25 punktów karnych, co jest równoznaczne z zatrzymaniem prawa jazdy. To bolesne konsekwencje brawurowej jazdy 27-latka, która została zarejestrowana kamerą samochodową przez innego kierowcę i opublikowana w sieci.

Do zdarzenia doszło 15 czerwca około godziny 17:30 na ulicy Jana Pawła II w Starym Sączu, natomiast nagranie zostało opublikowane na początku lipca w serwisie, który piętnuje brawurowe zachowania na sądeckich drogach, zamieszczając nagrania zarejestrowane przez kierowców. Tym razem jeden z nich był świadkiem brawurowej jazdy kierującego samochodem osobowym marki Ford, który z dużą prędkością wyprzedzał pojazdy z prawej strony, również na przejściu dla pieszych, wjeżdżając przy tym na ścieżkę rowerową. Kierowca wyprzedzał także na podwójnej linii ciągłej tuż przed rondem.

Gdy tylko funkcjonariusze Komisariatu Policji w Starym Sączu obejrzeli nagranie, niezwłocznie podjęli czynności, by ustalić sprawcę licznych wykroczeń drogowych. W efekcie 11 lipca na 27-letniego starosądeczanina został nałożony mandat karny w wysokości 3900 złotych za niestosowanie się do znaków P-4 (linia ciągła) i C-13 (droga dla rowerów), wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony, jak również na przejściu dla pieszych oraz spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Dodatkowo na jego konto trafiło 25 punktów karnych, co oznacza utratę prawa jazdy z uwagi na przekroczony limit punktów.

Teraz przed 27-latkiem długa droga do odzyskania uprawnień. Będzie musiał zdać egzamin sprawdzający jego kwalifikacje jako kierowcy, a następnie złożyć do starosty wniosek o przywrócenie uprawnień, wraz z aktualnym zaświadczeniem lekarskim oraz zaświadczeniem potwierdzającym pozytywny wynik egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. W przypadku, gdy nie uda się zaliczyć takiego egzaminu, prawo jazdy zostaje odebrane i całą procedurę uzyskania uprawnień trzeba rozpocząć od nowa.

Z kolei jeśli chodzi o kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, warto wspomnieć, że przekroczenie limitu 20 punktów karnych równa się cofnięciu im uprawnień – muszą ponownie przystąpić do kursu na prawo jazdy, a następnie zdać egzamin.

Inf. i foto: KMP Nowy Sącz (za Sądeckie Drogi)

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje